India dhe Kina bien dakord për të ulur tensionet në kufi

14:06 05/09/20202min79
India-Kinaa-696x468

India dhe Kina kanë rënë dakord të ulin tensionet përgjatë kufirit të tyre të kontestuar, pas një takimi të ministrave të mbrojtjes të dyjave shteteve me armë bërthamore.

Të dyja palët vendosën forca shtesë përgjatë kufirit që kalonin përmes Himalajeve perëndimore pas një përplasjeje në qershor, gjatë së cilës 20 ushtarë indianë u vranë. Kina nuk ka lëshuar shifra të viktimave për trupat e saj.

Në nivelin më të lartë të kontaktit politik mes Indisë dhe Kinës që kur tensionet u ndezën për herë të parë përgjatë kufirit në maj, ministrat e mbrojtjes, Rajnath Singh i Indisë dhe gjenerali, Wei Fenghe i Kinës u takuan vonë në Moskë.

Të dy vendet ranë dakord se “asnjëra palë nuk duhet të ndërmarrë ndonjë veprim të mëtejshëm që mund të komplikojë situatën ose të përshkallëzojë çështjet në zonat kufitare”, tha ministria e mbrojtjes e Indisë.

Wei tha se të dy palët duhet të promovojnë paqen, stabilitetin dhe të punojnë për të qetësuar tensionet aktuale, tha Ministria e Mbrojtjes e Kinës në një raport të lajmeve në lidhje me takimin e postuar në faqen e saj të internetit.

Ai tha, megjithatë, se faji për tensionet e fundit e kishte “plotësisht India”, duke shtuar se Kina është e vendosur të mbrojë sovranitetin dhe territorin e saj kombëtar.

Kina i bëri thirrje Indisë që të forcojë kontrollin e forcave të saj të vijës së frontit, të përmbahet nga veprimet provokuese dhe “të përmbahet nga shpërndarja e qëllimshme e informacionit negativ”.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


Rreth Nesh

Pusullashqiptare.al vjen si një iniciativë gazetarësh të rinj që parim themelor kanë informimin e publikut në mënyrë të paanshme. Ne do të jemi gjithmonë të pavarur, të vërtetë, në krah të interesit publik.


Kontakto