Hemilton kalon Shumakerin dhe futet në histori, triumfon në Portugali. Botas e Verstapen plotësojnë podiumin

20:11 25/10/20201min79
Lewis-Hamilton-dad-Michael-Schumacher-F1-news-race-record-1346683

Luis Hemilton ka fituar ditën e sotme Çmimin e Madh të Portugalisë. Piloti i Mercedez, arriti i pari në finish, duke lënë pas tij shokun e skuadrës, Valteri Botas.

Kjo ishte fitorja e 92-të për britanikun, i cili tashmë ka kaluar edhe Majkël Shumaker dhe tashmë futet në histori të Formula 1.

Për të kaluar te gara e sotme në Portugali, Hemilton dominoi, teksa i vetmi që i bëri konkurrencë ishte Valteri Botas, i cili në fund u dorëzua, duke u renditur i dyti. Në vendin e tretë u rendit Verstapen i Red Bull, ndërsa Lëkrerk i Ferrari nuk shkoi më shumë se vendi i katërt.

hemilton

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


Rreth Nesh

Pusullashqiptare.al vjen si një iniciativë gazetarësh të rinj që parim themelor kanë informimin e publikut në mënyrë të paanshme. Ne do të jemi gjithmonë të pavarur, të vërtetë, në krah të interesit publik.


Kontakto