Haradinaj: Nuk e kam njohur dhe nuk do ta njoh Gjykatën Speciale

17:19 29/09/20202min125
Nasim-Haradinaj-1-696x344

Nënkryetari i OVL e UÇK-së, Nasim Haradinaj është paraqitur sot në seancën e parë në Gjykatën Speciale.

Në fjalën e tij pas leximit të arsyeve të arrestimit të tij, Haradinaj tha se nuk e njeh këtë gjykatë dhe nuk do ta njoh.

“Nuk e kom njohur këtë gjykatë, nuk e njoh edhe nuk kom me njoftë këtë gjykatë pavarësisht që Kuvendi jem ju ka dhënë mandat 5 vjeçar, dhe tash jeni me afat të skaduar pas 2 gushtit”, ka thënë Haradinaj, shkruan Telegrafi.

Haradinaj ka thënë se kemi 150 mijë nënshkrime nga qytetarët që jemi kundër kësaj Gjykate. Ai fajësoi deputetët e Kuvendit të Kosovës për situatën në të cilën gjenden.

“Faqezinjtë tanë deputetët për poste veta e rroga të veta na kanë sjellë këtu, që ju sot me na arrestu me thy Kushtetutën tonë, edhe pas skadimit të afatit tuaj.
Jam padrejtësisht këtu, keni thy Kushtetutën e vendit tim, keni thy çdo ligj njerëzor keni thy të drejtat e mendimit të lirë. Edhe të më dënoni 500 milionë vjet nuk mund të ma ndërroni mendimin”, u shpreh Haradinaj.

Haradinaj theksoi se për mendimin e tij të lirë ai është dënuar nga regjimi i Millosheviqit.

“Nuk jemi pishman, luftojmë dhe kemi luftuar për të drejtën minimale njerëzore, mendimi i lirë”, tha Haradinaj.

Burimi: Telegrafi

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


Rreth Nesh

Pusullashqiptare.al vjen si një iniciativë gazetarësh të rinj që parim themelor kanë informimin e publikut në mënyrë të paanshme. Ne do të jemi gjithmonë të pavarur, të vërtetë, në krah të interesit publik.


Kontakto