Greqia mbyllet totalisht për një muaj, situatë alarmante nga koronavirusi

19:17 04/11/20202min132
entatiki3

Greqia po shkon drejt mbylljes totale. Këtë e ka bërë të ditur sot Ministri i Shëndetësisë, Vassilis Kikilias, i cili ka thënë se vendi po hyn në një bllokim total për një muaj, pasi kushtet epidemiologjike po përkeqësohen në vend dhe sistemi Kombëtar i Shëndetësisë po përballet me presion në rritje.

Sipas Ministrit të Shëndetësisë, Kryeministri dhe qeveria pranuan rekomandimin përkatës të ekspertëve të sëmundjeve infektive, ndërsa theksoi se njoftimet për masat e reja do të bëheshin nga Mitsotakis të enjten në mëngjes, së bashku me shefin e grupi specialist, profesor Sotiris Tsiodras.

Sipas rekomandimeve të paraqitura nga Komiteti i Ekspertëve, vetëm shkollat ​​fillore do të mbeten të hapura, ndërsa shkollat ​​e mesme dhe licetë do të mbyllen.

Duke folur për buletinin e lajmeve të Ant1-TV, ai tha se vendimi u mor pas komunikimit që ai kishte me Komisionerin e Shëndetësisë St. Kyriakidou dhe Drejtorin e Përgjithshëm të Qendrës Evropiane për Parandalimin dhe Kontrollin e Sëmundjeve (ECDC) Dr. Andrea Ammon. (Marrë nga AbcNews)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


Rreth Nesh

Pusullashqiptare.al vjen si një iniciativë gazetarësh të rinj që parim themelor kanë informimin e publikut në mënyrë të paanshme. Ne do të jemi gjithmonë të pavarur, të vërtetë, në krah të interesit publik.


Kontakto