“Gjykata Kushtetuese të formohet para Konferencës së Parë Ndërqeveritare”- Komisioneri Varhelyi porosi të qartë për Shqipërinë
Hearing of Oliver VÁRHELYI , Commissioner-designate, Neigbourhood and Enlargement - Arrival - Opening statement - Q&A session

16:03 24/09/20201min107
EP-094320A_Hearing_VARHELYI_complete

Pas hapjes së procedurave për dy vende vakante në Gjykatën Kushtetuese, komisioneri për Negociatat e Zgjerimit dhe Fqinjësisë, Oliver Varhelyi, thotë se është me rëndësi që autoritetet të mbështesin këtë proces.

Ai thotë se Gjykata Kushtetuese duhet të formohet përpara konferencës së parë ndërqeveritare që shënon edhe fillimin zyrtar të procesit të anëtarësimit të një vendi kandidat.

“Mirëpres hapjen e procedurave të aplikimit për 2 vakancat për në Gjykatën Kushtetuese. Është thelbësore që të gjitha autoritetet ta mbështesin këtë proces pa vonesë. Kjo është një kërkesë kryesore e Këshillit Evropian. Të ketë përfundime para Konferencës së Parë Ndërqeveritare. BE vazhdon të mbështesë Shqipërinë në rrugën e saj të pranimit”, ka shkruar komisioneri Varhelyi në Twitter.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


Rreth Nesh

Pusullashqiptare.al vjen si një iniciativë gazetarësh të rinj që parim themelor kanë informimin e publikut në mënyrë të paanshme. Ne do të jemi gjithmonë të pavarur, të vërtetë, në krah të interesit publik.


Kontakto