Gjigandi amerikan pozicionohet në Greqi, ja arsyeja

18:57 29/09/20202min163
gjigandi amerikan

Gjatë vizitës së tij në bazën detare të SHBA-së në Souda Bay në Kretë të martën, Sekretari i Shtetit i SHBA, Mike Pompeo njoftoi se baza do të bëhej shtëpia e bazës detare të ekspeditës së SHBA-së, USS Hershel “Woody” Williams.

Anija ka kapacitet për katër helikopterë në kuvertën e saj të fluturimit, mund të lëshojë materiale pa pilot dhe përfshin sisteme komandimi dhe kontrolli.

Pompeo e bëri njoftimin gjatë deklaratave të përbashkëta me Kryeministrin Kyriakos Mitsotakis, duke vënë në dukje se “marrëdhënia ushtri-SHBA-Greqi është rritur ndjeshëm” pas nënshkrimit të një Marrëveshjeje Bashkëpunimi të Ndërsjellë të Mbrojtjes midis dy vendeve vitin e kaluar.

I dërguari i SHBA e përshkroi Greqinë si një “shtyllë të vërtetë të stabilitetit dhe prosperitetit” në rajon, duke shtuar se marrëdhënia midis SHBA dhe Greqisë është “në nivelin më të lartë të të gjitha kohërave”.

Ai shtoi se SHBA “fuqimisht” mbështet dialogun midis Greqisë dhe Turqisë.

Mitsotakis, nga ana e tij, vuri në dukje se Greqia është “kundër veprimeve të njëanshme, duke shtuar se ai është optimist se “koha për diplomaci ka mbërritur”.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


Rreth Nesh

Pusullashqiptare.al vjen si një iniciativë gazetarësh të rinj që parim themelor kanë informimin e publikut në mënyrë të paanshme. Ne do të jemi gjithmonë të pavarur, të vërtetë, në krah të interesit publik.


Kontakto