Gjermania merr vendimin e menjëhershëm/ Merkel: Nga e hëna rifutemi në karantinë!

16:30 28/10/20201min65
download - 2020-10-28T152957.404

Pas Francës dhe Spanjës dhe Gjermania vendos për të rifutur vendin në karantinë.Vendimi është marrë pak minuta më parë gjatë mbledhjes së kancelares Angela Merkel me drejtuesit e 16 landeve.

 

Karantina do të nisë të hënën, më 2 nëntor. Kjo vjen pas shtimit të rasteve me Covid-19 dhe humbjeve të jetës.Në Gjermani gjatë 24 orëve të fundit janë konfirmuar 14.964 raste të reja me coronavirus, që është numri më i madh në baza ditore që nga fillimi i epidemisë, ka njoftuar Instituti Robert Koh.Sipas përllogaritjeve, kostoja për një muaj bllokim varion nga 7 deri në 10 miliardë euro.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


Rreth Nesh

Pusullashqiptare.al vjen si një iniciativë gazetarësh të rinj që parim themelor kanë informimin e publikut në mënyrë të paanshme. Ne do të jemi gjithmonë të pavarur, të vërtetë, në krah të interesit publik.


Kontakto