Gazeta greke hapet me titullin “F**k you Erdogan”/ Tërbohet keq Turqia, marrin vendimimin urgjent

18:13 21/09/20202min147
Fuck Erdogan

Tërbohet Turqia, pasi një artikulli të disa ditëve më parë i gazetës në greqi “Dimokratia”, u hap me artikullin fyes, ku publikisht në gjuhën turke shkruhej për presidentin turk, Erdogan,  “Fuck you Erdogan”.

Mediat greke shkruajnë se Presidenti turk ka paraqitur një ankesë penale kundër drejtuesve kryesorë të  “Dimokratia”. Ministria e jashtme e Turqisë dënoi publikisht këtë artikut të greqisë, ndërsa ‘ankesat’ ia paraqiti ambasadorit grek.

“Në emër të qeverisë turke, unë dënoj me fjalët më të forta botimin e fyerjeve drejtuar Presidentit tone, në faqen e parë të një gazete ekstreme të djathtë”, shkroi Fahrettin Altun, drejtori i komunikimit në presidencën Turke, në një letër drejtuar Zëdhënësit të qeverisë greke, Stelios Petsas.

Altun i kërkoi Greqisë të vinte para drejtësisë ata që ishin përgjegjës për veprimin “e turpshëm”. Ministria Greke e Punëve të Jashtme u përgjigj se përdorimi i gjuhës ofenduese është i dënuar, por shtoi se liria e Shtypit është plotësisht e mbrojtur në Greqi.

Më poshtë është njoftimi i plotë :

“Liria e shprehjes dhe liria e Shtypit janë plotësisht të mbrojtura në Greqi. Ky fakt nuk e mohon detyrimin për të mos i fyer personalitetin ndonjë individi, veçanërisht të një udhëheqësi të huaj. Përdorimi i gjuhës ofenduese është në kundërshtim me kulturën politike të vendit tonë dhe mund të dënohet”.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


Rreth Nesh

Pusullashqiptare.al vjen si një iniciativë gazetarësh të rinj që parim themelor kanë informimin e publikut në mënyrë të paanshme. Ne do të jemi gjithmonë të pavarur, të vërtetë, në krah të interesit publik.


Kontakto