Franca në alarm, raporton për herë të parë më shumë se 10 mijë raste të reja nga coronavirusi

23:04 12/09/20202min72

200907-france-coronavirus-mc-1039_0a2ca4ea92dbdd00ab0b17ae89256b93-780x439

Franca raportoi për herë të parë më shumë se 10 mijë raste brenda një dite, shifër kjo rekorde që kur vendi u përball me pandeminë.

Rritjet kanë bërë që qeveria e vendit të implementojë masa shtesë, në mënyrë që të shmanget një bllokim i plotë, sikurse muaj më parë.

Ndërkohë, kryeministri francez, Jean Castex, premtoi hapa të reja në përshpejtimin e testimeve si dhe zbatimin e masave në zonat lokale me rritje të lartë të të prekurve.

Në të dhënat e azhurnuara, ministria e shëndetësisë konfirmoi se rreth 772 grupe janë duke u hulumtuar për sa i përket rasteve, një rritje prej 86 brenda 24 orëve të fundit.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


Rreth Nesh

Pusullashqiptare.al vjen si një iniciativë gazetarësh të rinj që parim themelor kanë informimin e publikut në mënyrë të paanshme. Ne do të jemi gjithmonë të pavarur, të vërtetë, në krah të interesit publik.


Kontakto