FOTOLAJM/ Shikoni pamjet e rralla të Hënës blu në Tiranë. Ja kuptimi

20:56 31/10/20203min83
hena-blu-ok

Sot në qiellin e Tiranës është parë Hëna e dytë e plotë e tetorit, e njohur ndryshe si Hëna blu.

Po çfarë është Hëna blu?

Hëna Blu është fenomeni astrologjik që ndodh kur kemi hënë të plotë dy herë në të njëjtin muaj.

Fenomeni i hënës blu ndodh mesatarisht çdo 2.5 vjet.

Kjo ndodh për shkak të ciklit Metoni, një periudhë prej 19 vjetësh ose 235 muajsh hënor, pas së cilës hëna e re dhe e plotë riformohen me të njëjtat data të vitit që  krijojnë fenomenin.

hena bluhena blu (13)hena blu (12)hena blu (11)hena blu (10)hena blu (9)hena blu (8)hena blu (7)hena blu (6)hena blu (5)hena blu (4)hena blu (3)hena blu (2)hena blu (1)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


Rreth Nesh

Pusullashqiptare.al vjen si një iniciativë gazetarësh të rinj që parim themelor kanë informimin e publikut në mënyrë të paanshme. Ne do të jemi gjithmonë të pavarur, të vërtetë, në krah të interesit publik.


Kontakto