(FOTO+EMRI) I infektuar me Covid-19, ndërron jetë profesori dhe historiani i njohur shqiptar

15:55 13/09/20201min128
filo-696x420

Profesori dhe historiani Llambro Filo ka ndërruar jetë në moshën 78-vjeçare, pasi nuk ka mundur të fitojë betejën me Covid-19.

Filo ka qënë i shtruar prej disa ditësh në Spitalin Infektiv.

Ai ishte pedagog në Universitetin e Tiranës por edhe autor i shumë librave historikë dhe teksteve shkollore.

Pak kohë më parë Llambro Filo, botoi librin “Tranzicion i vonuar: Shkaqe dhe shkaktarë”.

Prof. dr. Llambro Filo lindi në Korçë në 01.10.1942.

Ai u diplomua në Fakultetin e Historisë dhe Filologjisë, dega Histori.

Prej vitit 1972 ka qenë pedagog në këtë fakultet dhe Zv.Dekan, i Fakultetit të Historisë dhe Filologjisë.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


Rreth Nesh

Pusullashqiptare.al vjen si një iniciativë gazetarësh të rinj që parim themelor kanë informimin e publikut në mënyrë të paanshme. Ne do të jemi gjithmonë të pavarur, të vërtetë, në krah të interesit publik.


Kontakto