Forcat Ushtarake Ajrore Britanike ‘kapin’ në ajër një bombardues Rus

20:00 13/09/20201min73

Avionët luftarakë të MB kanë kapur dy aeroplanë rusë në brigjet skoceze, kanë thënë gjeneralët e mbrojtjes.

Ministria e Mbrojtjes tha se Typhoons RAF ishin lëshuar pasi avioni rus “hyri në zonën e kontrolluar të MB në hapësirën ajrore ndërkombëtare”.

Avionët rusë u identifikuan si avionë detarë të zbulimit dhe anti-nëndetëse TU-142 Bear F.

Avioni RAF aktualisht po operojnë nga baza e Leuchars në Fife.

Një zëdhënës i Ministrisë së Mbrojtjes tha se monitorimi i zonës së kontrolluar siguroi kalimin e sigurt për avionët e tjerë, përfshirë anijet civile transatlantike

Image

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


Rreth Nesh

Pusullashqiptare.al vjen si një iniciativë gazetarësh të rinj që parim themelor kanë informimin e publikut në mënyrë të paanshme. Ne do të jemi gjithmonë të pavarur, të vërtetë, në krah të interesit publik.


Kontakto