“Është e kërcënuar seriozisht”, befasohet Artan Hoxha, bën deklaratën e fortë për ngjarjen e bujshme: Ndodh pas 7 vitesh në Shqipëri!

17:31 26/10/20204min153
artan-hoxha-4

Gazetari Artan Hoxha ka bërë një reagim lidhur me sulmet e presidencës ndaj medias së njohur pasi publikoi skandalin me dhënien nënshtetësive. “Nuk e kisha pare ne keto 7 vite, asnjehere ne NJESH-KOLLONE, ne mbrojtje te pronarit te nje media. Identike si qeveria Berisha, pas vrasjeve ne bulevardin “Deshmoret e Kombit” te 4 protestuesve pas ngjarjeve te 21 janarit 2011…”, shkruan Hoxha, duke shtuar se më e drejtë do ishte të merrej në mbrojtje gazetari Adriatik Doçi, i cili ka publikuar investigimin. “Mesa duket “ATA” larte mendojne, se “fjala e lire” mbrohet me shume kur merr ne mbrojtje pronarin, qe eshte qytetar dhe ka pasaporte te nje vendi te BE-se, jo gazetarin qe ka bere shkrimin dhe ka vetem pasaporte shqiptare…”, shton më tej Hoxha.

Postimi i Hoxhës

E kam pare qeverine Rama, ne rresht per nje, ne rresht per dy apo dhe ne rresht per tre.

Por nuk e kisha pare ne keto 7 vite, asnjehere ne NJESH-KOLLONE, ne mbrojtje te pronarit te nje media.

Identike si qeveria Berisha, pas vrasjeve ne bulevardin “Deshmoret e Kombit” te 4 protestuesve pas ngjarjeve te 21 janarit 2011…

Nuk besoj se eshte e favorshme per nje media, kushdo qofte ajo, kur gjithe qeveria, nga kryeministri, zedhenesi i tij, apo ministrat me radhe, vihen ne njesh-kolone per ta mbrojtur, pavarsisht se nga vjen kercenimi…

Ne fakt, mendova se do ishte me e drejte, me e ndershme dhe me etike, te mbrohej gazetari dhe kolegu Adriatik Doçi, i cili ka publikuar investigimin per dekretet e shtetesive, te dhena nga presidenti Meta.

Mesa duket “ATA” larte mendojne, se “fjala e lire” mbrohet me shume kur merr ne mbrojtje pronarin, qe eshte qytetar dhe ka pasaporte te nje vendi te BE-se, jo gazetarin qe ka bere shkrimin dhe ka vetem pasaporte shqiptare…

Sulmet, kercenimet, shantazhet apo presionet ndaj nje gazetari, nje media, pronarit te saj apo familjes se tij, jane padyshim nje akt i denueshem qe cenon rende lirine e medias dhe e mbeshtet kushdo nga ne…

Por kur disa gazetare, disa media, disa pronare mediash, here i merr ne mbrojtje Kryeministri dhe qeveria, apo here i merr ne mbrojtje presidenti dhe opozita, liria e medias ne kete vend, eshte seriozisht e kercenuar…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *