Ekspertët publikojnë studimin: Ju mund të vdisni nga sindroma e zemrës së ‘thyer’

10:50 04/09/20204min86
you-really-can-die-from-a-broken-heart-cardiologist-explains-650x388-1-780x439-1

Sindroma e zemrës së thyer ka qenë një temë intriguese për dekada, dhe ka një shpjegim të qartë krahas simptomave të saj.

Ne të gjithë njohim dikë që nuk mund t’i mbijetojë një ndarjeje. Të gjithë kemi kaluar një romancë të dhimbshme të paktën një herë në jetën tonë. Nëse mendoni se vetëm ju po reagoni tepër, është koha të mendoni përsëri: “Sindroma e zemrës së thyer” ekziston në të vërtetë.

Ekspertët duan ta quajnë atë “kardiomiopati e shkaktuar nga stresi”. Sipas Dr. Matthew Lorber, një psikiatër, kjo është një gjendje e shkaktuar nga “stresi i papritur ekstrem”.

“Sindroma e zemrës së thyer – e cila është, në fakt, një gjë e vërtetë – ndodh kur dikush zbulon disa lajme tronditëse, lajme të tmerrshme dhe ka një çlirim masiv të këtyre hormoneve të stresit që lëshohen në qarkullimin e gjakut dhe zemra bombardohet më pas me këto hormone të stresit”, shpjegon Dr. Lorber. ”

Ky mund të jetë lajm që një personi i dashur që po vdes, lajmi i divorcit, mund të jetë shefi që vjen dhe ju thotë që ju jeni pushuar nga puna – gjithçka që mund të shkaktojë stres të fortë. Çdo gjë që shkakton një tronditje ose befasi mund të shkaktojë “sindromë të zemrës së thyer”.

Lorber sqaron, tronditja nuk ka pse të ketë lidhje me një ngjarje negative. Mund t’i ndodhë edhe një burri, të cilit i thuhet se do të bëhet baba për herë të parë. Hormonet e stresit shkaktojnë një dobësim të përkohshëm të barkushes së majtë, duke ndikuar kështu në funksionimin normal të zemrës. Stresi paralizon zemrën dhe prish qarkullimin normal.

“Është me të vërtetë një gjë interesante që nuk e kuptojmë plotësisht”, tha ai. Dr. Campbell shpjegoi se një grup studiuesish japonezë ishin të parët që përshkruan këtë gjendje në 1990. Ata e quanin atë “sindroma Takotsubo”. “Nëse në të vërtetë bëni një fotografi të zemrës në sallën e operacionit, ajo duket e zgjeruar dhe e ngjashme me tullumbace”, tha mjeku, duke shpjeguar origjinën e emrit.

Ekspertët shpjegojnë se 90 për qind e personave që vuajnë nga ky sindrom janë gra.

Sindroma e zemrës së thyer shpesh imiton një sulm në zemër dhe mund të shkaktojë dhimbje gjoksi, gulçim, presion të ulët të gjakut, të përziera, marrje mendsh, të fikët ose rrahje të çrregullta të zemrës, por ende ekziston një ndryshim i madh. Pacientët me sindromën e zemrës së thyer nuk kanë asnjë bllokim në zemër. Arteriet e tyre duken normale, por zemra është e zgjeruar, e ngritur në ajër dhe funksioni i saj është me të vërtetë i dobët.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


Rreth Nesh

Pusullashqiptare.al vjen si një iniciativë gazetarësh të rinj që parim themelor kanë informimin e publikut në mënyrë të paanshme. Ne do të jemi gjithmonë të pavarur, të vërtetë, në krah të interesit publik.


Kontakto