Egjipti hap 59 arkivole antikë për herë të parë në 2500 vjet

11:03 06/10/20203min165
egyptcoffins-828x428 (1)

Arkeologët egjiptianë nuk ishin të shqetësuar për lëshimin e ndonjë plage apo mallkimi antik kur vendosën të hapnin 59 arkivole për herë të parë që kur u varrosën 2.500 vjet më parë.

Zbulimi i arkivoleve u njoftua muajin e kaluar kur u zbulua se ata u gjetën në një bosht varrimi në nekropolin e shkretëtirës së Saqqara, i cili besohet të ketë shërbyer më parë si nekropol për Memfisin, ish-kryeqyteti i Egjiptit të lashtë. Dera e Geplaatst Ministria e Turizmit dhe Antikiteteve Vزار السياحة والآثار op Zaterdag 3 tetor 2020 Më shumë se një duzinë arkivole u gjetën të grumbulluar njëra mbi tjetrën në boshtin e varrimit të vendosur 11 metra (36 këmbë) nën tokë dhe më shumë arkivole u zbuluan në punën e mëtejme të gërmimit.

Ministri i Antikiteteve Khaled El-Anany komentoi: Kolegët e mi në Këshillin e Lartë të Antikiteteve zbuluan boshte varrimi të mbushura me arkivole prej druri, të mbyllur dhe të paprekur. Më bën shumë përshtypje që Covid-19 nuk i ndaloi ata të gërmojnë për të zbuluar më shumë mister dhe sekrete në lidhje me civilizimin tonë të madh. Sot mund të them se shumica e zbulimeve janë bërë nga ekipe egjiptiane në tokën egjiptiane.

Kjo është diçka për të cilën jam jashtëzakonisht krenar.
Egypt open 2500 year old coffins

Autoritetet zbuluan një total prej 59 sarkofagësh,ata presin që dhjetëra të tjerë të zhvarrosen nga vendi i varrimit.Arkivolet ‘nuk janë hapur që kur u varrosën’, kështu që arkeologëve iu dha shansi të ktheheshin në dinastinë e 26-të, më shumë se 2,500 vjet më parë, kur i hapën ato.

El-Anany zbuloi se shumica e arkivoleve përfshijnë mumiet e priftërinjve dhe zyrtarët e lartë, raporton ABC News, dhe restauruesit hapën dy arkivole për të treguar mbetjet e mumifikuara të mbështjella me leckë varrimi që mbanin mbishkrime hieroglifike me ngjyra të ndritshme.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


Rreth Nesh

Pusullashqiptare.al vjen si një iniciativë gazetarësh të rinj që parim themelor kanë informimin e publikut në mënyrë të paanshme. Ne do të jemi gjithmonë të pavarur, të vërtetë, në krah të interesit publik.


Kontakto