Drashkoviq: Nëse ka përpjekje për realizimin e idesë ruse “Bota Serbe”, do të ketë gjakderdhje në këtë rajon

17:17 14/10/20204min177
623876_vuk-draskovic_ls-780x439

Presidenti i Lëvizjes për Ripërtëritjen Serbe, Vuk Drashkoviq, thotë për “Teleskopija” se kush nuk merr mësimet e duhura nga gabimet dhe historia, është i dënuar të ketë një tjetër aksident.

Ai tregon se ideja e “botës serbe” që tani po shfaqet është një falsifikim, në të vërtetë ide e Rusisë. Ai është i bindur se kjo ide nuk mund të vijë në jetë dhe se vetëm “disa të çmendur” mund të përpiqen ta realizojnë, sepse do të kishte gjakderdhje të reja, raporton rtcg.me.

Drashkoviq thotë se papritmas u shfaqen disa forca, disa njerëz, të cilët dëshirojnë ta kthejnë Malin e Zi në vitet ’90, për të anuluar referendumin.

“Mediat kryesore janë anti-regjim, kanale televizive kryesisht serbe, për të mos përmendur më tej, dhe pastaj flitet për një diktaturë të një njeriu, partia e të cilit nuk qeverisi kurrë vetëm, por në një koalicion. Unë nuk e kuptoj as Gjukanoviqin, kur ai thotë se DPS-i humbi. Nuk është e vërtetë, nga ana tjetër, ne kemi 16 parti dhe Kisha Ortodokse Serbe, të cilat së bashku, me propagandë dhe mbështetje të paparë nga mediat serbe, kanë arritur të fitojnë vetëm një mandat më shumë dhe tani po deklarojnë një lloj fitore”, thotë Drashkoviq.

Ai thotë se nuk e di nëse pjesë të shërbimit serb ose shërbimit rus GRU ndërhynë në zgjedhjet në Malin e Zi, transmeton Telegrafi.

Politikani shton se kush nuk mëson mësimet e duhura nga gabimet dhe historia, është i dënuar të ketë një tjetër aksident.

“Ideja e” botës serbe “që po shfaqet tani është para së gjithash një falsifikim, është ide e rusëve, është ideja e tyre. Por Rusia është Rusi, ajo mund të futet në një vend, askush nuk mund t’i bëjë asgjë”, thotë Draskoviq.

“Kufijtë e Bosnje-Hercegovinës dhe Malit të Zi duhet t’i bashkohen “botës serbe” së pari shpirtërisht dhe një ditë, siç tha Ministri i Luftës, edhe si shtet”, tha Drashkoviq.

Por, ai mendon se është një ide që nuk mund të vijë në jetë, dhe se vetëm, siç thotë ai, ndonjë i çmendur mund të përpiqet ta bëjë atë të ndodhë, sepse kjo do të çonte në gjakderdhje të reja.

Ai pohoi edhe se gjithashtu paralajmëroi Brukselin se Serbia nuk do të përmbushë asnjë nga kërkesat e tyre.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


Rreth Nesh

Pusullashqiptare.al vjen si një iniciativë gazetarësh të rinj që parim themelor kanë informimin e publikut në mënyrë të paanshme. Ne do të jemi gjithmonë të pavarur, të vërtetë, në krah të interesit publik.


Kontakto