Donald Trump nominohet për çmimin Nobel për Paqe 2021

15:04 09/09/20201min117
trump

Presidenti amerikan Donald Trump është nominuar për çmimin  Nobel për Paqe.

Ky vendim ka ardhur pas pas arritjes së marrëveshjes mes Izraelit dhe Emirateve të Bashkuara Arabe.

Nominimi ka ardhur nga një anëtar i parlamentit norvegjez, Christian Tybring Gjedde, i cili veç të tjerash e ka lavdëruar Trumpin për arritjet e tij në zgjidhjen e konflikteve rreth botës.

Gjedde theksoi se Trump i përmbush tre kushtet e nevojshme për t’u nominuar për këtë çmim.

I pari është shoqëria midis kombeve dhe ai e ka bërë këtë përmes negociatave. Reduktimi i ushtrive dhe Trump e ka zvogëluar numrin e trupave në Lindjen e Mesme dhe kriteri i tretë është promovimi i kongreseve të paqes”– thotë Tybring Gjedde

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


Rreth Nesh

Pusullashqiptare.al vjen si një iniciativë gazetarësh të rinj që parim themelor kanë informimin e publikut në mënyrë të paanshme. Ne do të jemi gjithmonë të pavarur, të vërtetë, në krah të interesit publik.


Kontakto