Dita e Demokracisë, ambasadorja Kim: Qytetarëve tu jepet akses në të dhënat e pandemisë, duhet transparencë

11:41 15/09/20202min108
AmbYuri_Kim

Ambasadorja e Shteteve të Bashkuara të Amerikës në vendin tonë Yuri Kim, në Ditën Ndërkombëtare të Demokracisë shprehet se shtetet demokratike janë të përgjegjshme para qytetarëve të tyre dhe respektojnë sundimin e Ligjit, mbrojnë jetën dhe pronën.

Në postim në rrjetin social FB, Kim ka shpërndarë edhe një deklaratë të Sekretarit Amerikan të Shtetit Mike Pompeo, ku veçohet sfida e shteteve demokratike me pandeminë e koronavirusit, ku shtetet demokratike janë të lira të përgjigjen ndaj pandemisë, ndërsa autoritarët kanë prioritet vetëm mbrojtjen e pushtetit të tyre.

Në deklaratë vihet theksi te aksesi që vendet demokratike duhet ti japin qytetarëve të tyre në në informacionin mbi pandeminë, që nuk duhet censuruar nga qeveritë.

Postimi i Yuri Kim:

Në nder të Ditës Ndërkombëtare të Demokracisë, Shtetet e Bashkuara theksojnë qëndrimin e tyre në mbështetje të demokracive dhe vlerave demokratike. Demokracia është ideal i njohur botërisht dhe respekton liritë, dinjitetin dhe barazinë për çdo njeri.- shkruan Kim

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


Rreth Nesh

Pusullashqiptare.al vjen si një iniciativë gazetarësh të rinj që parim themelor kanë informimin e publikut në mënyrë të paanshme. Ne do të jemi gjithmonë të pavarur, të vërtetë, në krah të interesit publik.


Kontakto