Dialektet pjesë e pasurisë së shqiptarëve. Besa duhet të përballej me të vërtetë jo të sajonte alibi të cilat nxisin ndasitë midis shqiptarëve

18:44 15/09/20205min115
Arben-Malaj-600x338-1

Ish ministri socialist dhe eksperti i ekonomisë Arben Malaj me anë të një postimi në llogarinë e tij në rrjetin social facebook, ka reaguar lidhur me prononcimin e ish-Ministres së arsimit Besa Shahini e cila deklaroi se sulmohej për shkak të dialektit të saj. Malaj komnetin e tij e ka shoqëruar duke shpëndarë një shkrim të ish-koleges së tij Edlira Haxhiymeri botuar në gazetën Tema.

Kolegia e respektuar per arritjet dhe perkushtimin e saj ne angazhimet shkencore, publike e politike Edlira Haxhiymeri meriton nje mirenjohje te vecante per qartesimin e argumentuar se Besa nuk ka deshtuar per shkak te bullizmit per dialektin e saj.

Shqiptaret I kane vleresuar dialektet gjuhesore te shqipes se embel ne ne Shqiperi, Kosove dhe kudo ne trojet shqiptare, si prova te perjetshme te pasurise tone kulturore.

Dialekte asnjehere here nuk i kane sherbyer ndasive krahinore aq me pak midis shqiptareve te shqiperise dhe Kosoves.

Ish presidentin amerikan George Bush Jr e sulmuan me cinizem per dialektin e tij nga Texasi.

Ish kryeministrit britanik dhe ministrin e Financave te Britanise se Madhe, Gordon Brown nuk ja zbehen sado pak suksesin edhe nderkombetare, cinizmi I sponsorizuar brenda laburisteve ne mediat britanike per dialekti e tij skocez.

Perkushtimi dhe suksesi ne mandate te rendesishme publike e politike e zbehin cdo cinizem.

Arbeni

Edlira Haxhiymeri, pedagoge dhe ish-deputete e PS-së, tashmë e afërt me LSI-në, ka sulmuar ish-ministren e Kulturës Besa Shahini, pas largimit. “Ike. Të shkarkuan. Në një ditë të shënuar. Po ti e kapërdive me kafen zeher. Po nuk na the si erdhe? Kush të pruri? Çfarë meritash kishe n…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


Rreth Nesh

Pusullashqiptare.al vjen si një iniciativë gazetarësh të rinj që parim themelor kanë informimin e publikut në mënyrë të paanshme. Ne do të jemi gjithmonë të pavarur, të vërtetë, në krah të interesit publik.


Kontakto