Covid-19/ Rritje rekord e rasteve ditore në gjithë botën

10:25 30/10/20203min80
COVID_overview_image

Rastet globale të koronavirusit u rritën me më shumë se 500,000 për herë të parë të mërkurën, një rritje rekord një ditore ndërsa vendet në të gjithë Hemisferën Veriore raportuan rritje të rasteve ditore.

Rastet globale të përditshme Covid-19 janë rritur me gati 25% në më pak se dy javë pasi bota dëshmoi 400,000 raste të raportuara ditore për herë të parë të premten e kaluar.

Shumica e vendeve perëndimore dhe pjesëve të Amerikës Latine kanë raportuar rritje të tyre më të larta njëditore në javët e fundit. Shumë qeveri, me përjashtim të dukshëm të Shteteve të Bashkuara, kanë filluar të marrin masa më të forta për të vendosur nën kontroll përhapjen e virusit.

Numri global i rasteve me koronavirus qëndron në 44.7 milionë raste dhe janë regjistruar rreth 1.17 milionë vdekje.

Evropa, Amerika e Veriut dhe Amerika Latine përbëjnë mbi 66% të rasteve globale dhe mbi 76% të vdekjeve globale.

Infeksionet e reja ditore të Evropës janë dyfishuar gjatë dy javëve të fundit pasi kontinenti raportoi më shumë se 250,000 raste për herë të parë të mërkurën, sipas një llogarie të Reuters.

Deri më tani rajoni ka raportuar rreth 9.5 milionë raste dhe rreth 261,000 vdekje.

Franca njoftoi një rekord të ri të përgjithshëm ditor me më shumë se 50,000 infeksione për herë të parë të dielën.

Aktiviteti ekonomik i eurozonës është në rënie këtë muaj ndërsa kufizimet e reja për të kontrolluar pandeminë e koronavirusit detyruan shumë biznese në industrinë dominuese të bllokut të shërbimit të kufizonin operacionet, tregoi një studim të premten e kaluar.

Shtetet e Bashkuara vazhdojnë të udhëheqin numrin mbarëbotëror të koronavirusit me rreth 8.9 milionë infeksione dhe rreth 228,000 viktima që nga fillimi i pandemisë.

Shtetet e Bashkuara thyen rekordin e tyre ditor për infeksionet e reja me koronavirus të premten pasi raportuan 84,169 raste të reja për shkak të shpërthimeve në pothuajse çdo pjesë të vendit pak para zgjedhjeve të tyre presidenciale të martën.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


Rreth Nesh

Pusullashqiptare.al vjen si një iniciativë gazetarësh të rinj që parim themelor kanë informimin e publikut në mënyrë të paanshme. Ne do të jemi gjithmonë të pavarur, të vërtetë, në krah të interesit publik.


Kontakto