Covid-19/ Evropa përballet me rritje të rasteve, vendosen masa kufizuese në shumë vende

15:24 14/10/20203min104
Europe

Vendet evropiane kanë filluar të mbyllin shkollat ​​dhe të anulojnë operacionet, duke shkuar përtej kufizimeve në jetën shoqërore, ndërsa autoritetet e mbingarkuara përballen me skenarin e tyre të makthit të një ringjalljeje Covid-19, menjëherë para fillimit të dimrit. Shumica e vendeve evropiane lehtësuan bllokimet gjatë verës për të filluar ringjalljen ekonomike.

Por kthimi i aktivitetit normal nxiti një rritje të ndjeshme në rastet në të gjithë kontinentin.

Baret dhe pubet ishin ndër të parët që u mbyllën ose u përballën me mbylljen e hershme në bllokimet e reja, por tani nivelet e rritura të infeksioneve po testojnë gjithashtu vendosmërinë e qeverive për të mbajtur shkollat ​​e hapura dhe kujdesin mjekësor jo-Covid.

Republika Çeke, e cila ka nivelin më të keq të Evropës për frymë, ka rikthyer mësimin online dhe spitalet filluan të shkurtojnë procedurat mjekësore jo urgjente për të liruar shtretërit. Baret, restorantet dhe klubet janë mbyllur.

Autoritetet e Moskës thanë të Mërkurën se do të rikthenin mësimin online për shumë studentë duke filluar nga e hëna, ndërsa Irlanda e Veriut njoftoi një mbyllje dy-javore të shkollave.

Ekonomitë e mëdha evropiane të Gjermanisë, Britanisë dhe Francës deri më tani i kanë rezistuar presionit për të mbyllur shkollat, një veprim që gjatë bllokimit të pranverës krijoi vështirësi për prindërit që luftonin për t’u kujdesur për fëmijët dhe për të punuar nga shtëpia.

Bllokimi i pjesshëm në Hollandë hyn në fuqi në orën 22:00.

Gjithashtu të Mërkurën, Presidenti francez, Emmanuel Macron, do të detajojë masa të reja për Parisin dhe qytete të tjera.

Rajoni i Katalonjës së Spanjës po konsideron gjithashtu masa të përkohshme.

Në të gjithë Evropën, normat e infeksionit po rriten, me Rusinë që raportoi një rekord 14.321 raste ditore të mërkurën dhe 239 të vdekur.

Por edhe në vendet që kanë pasur sukses më të madh me mbajtjen nën kontroll të rasteve, infeksionet po rriten.

Gjermania ka parë më shumë se 5,000 infeksione të reja për herë të parë që nga prilli.

Zyrtarët e agjencisë publike të shëndetit RKI të Gjermanisë flasin për një “rritje të përshpejtuar të transmetimit në popullatë”.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


Rreth Nesh

Pusullashqiptare.al vjen si një iniciativë gazetarësh të rinj që parim themelor kanë informimin e publikut në mënyrë të paanshme. Ne do të jemi gjithmonë të pavarur, të vërtetë, në krah të interesit publik.


Kontakto