Çfarë i ndodhi tre grave që “guxuan” të sfidonin Presidentin e Bjellorusisë, Lukashenko?

20:12 08/09/20207min98
kolesnikova-tikhanovskaya-tsepkalo-696x391

Analizë nga Luke McGee, CNN,

Kanë kaluar pesë javë që kur Bjellorusia mësoi rezultatet e zgjedhjeve të saj presidenciale, në të cilat Komisioni Qendror i Zgjedhjeve i vendit njoftoi se Presidenti Alexander Lukashenko, shpesh i përshkruar si diktatori i fundit i Evropës, kishte fituar me 80.23% të votave.

Në javët që pasuan, vendi ka parë protesta masive nga qytetarë që besojnë se votimi ishte i manipuluar, goditje të dhunshme të policisë ndaj protestuesve dhe, ndoshta më shqetësuese, tre figura të profilit të lartë të opozitës, të gjitha gra, u zhdukën nga sytë e publikut ose u larguan nga Bjellorusia.

Media shtetërore bjelloruse raportoi të martën se Maria Kolesnikova, një figurë kryesore e opozitës, ishte arrestuar në anën bjelloruse të kufirit midis Ukrainës dhe Bjellorusisë. Deklarata u bë nga Kontrolli Kufitar Bjellorus dhe u transmetua në TV shtetëror.

“Zhdukja e kandidateve tregon përtej çdo dyshimi brutalitetin e këtij regjimi dhe se sa e rëndësishme është që bashkësia ndërkombëtare të mos humbasë interesin për ngjarjet e tmerrshme që po ndodhin,” i tha CNN Tom Tugendhat, kryetar i Komisionit të Punëve të Jashtme të Mbretërisë së Bashkuar.

Kolesnikova bashkoi forcat me kandidatet e tjera të opozitës, Svetlana Tikhanovskaya dhe Veronika Tsepkalo për të fituar ndaj Lukashenkos në zgjedhje, pasi disa kandidatëve të opozitës ose u ndalua të kandidonin ose u burgosën.

Tikhanovskaya dhe Tsepkalo u larguan nga Bjellorusia menjëherë pas zgjedhjeve, ndërsa Kolesnikova qëndroi dhe foli kundër rezultatit. Ajo i tha CNN në një intervistë më 13 gusht se Lukashenko “duhet të pranojë që populli bjellorus nuk e pëlqen atë dhe nuk i pëlqen që ai të mbetet President i Bjellorusisë”.

Franak Viacorka, koleg jo-rezident në Këshillin Atlantik dhe gazetar me qendër në Bjellorusi, tha se pas zgjedhjeve, “autoritetet po përpiqeshin të bënin gjithçka për të ndarë opozitën për të mos lejuar që të gjitha forcat dhe partitë të bashkoheshin me Tikhanovskaya. Frika më e madhe e Lukashenkos është Rusia dhe Perëndimi që po hap bisedimet me opozitën e tij. Kështu që ai po bën çmos për ta paralizuar atë “.

Maria Kolesnikova

Kolesnikova u zhduk në qendër të Minskut të hënën. Dy kolegë të saj nga Këshilli i Koordinimit, grupi kryesor i opozitës bjelloruse gjithashtu u zhdukën menjëherë pas kësaj.

Kolegët e saj kaluan përmes pikës së kontrollit Alexandrovka në Ukrainë në 4 të mëngjesit, sipas Kontrollit Kufitar Bjellorus. Kolesnikova nuk e bëri.

Zyrtari për shtyp i Shërbimit të Rojës së Kufirit të Shtetit Ukrainas Oleg Bokyo tha se Kolesnikova “nuk mbërriti në pikën e kontrollit të Ukrainës për kontrollin e kufirit”.

Duke folur për Christiane Amanpour të CNN nga Lituania të hënën, Tikhanovskaya tha: “Për momentin, anëtarët e Këshillit të Koordinuar që krijova po ndiqen, rrëmbehen dhe ngacmohen. Dhe kjo po më shqetëson shumë, sepse për momentin ne ende nuk e di se ku është Maria Kolesnikova “.

Svetlana Tikhanovskaya

Tikhanovskaya, kandidatja kryesore e opozitës në zgjedhjet e diskutueshme presidenciale të Gushtit, u largua nga vendi disa ditë më vonë, pasi forcat e sigurimit nisën një shtypje gjithëpërfshirëse të protestave mbi rezultatin.

Tikhanovskaya, e cila u regjistrua si një kandidate e opozitës pasi bashkëshorti i saj u burgos, tani është në Lituaninë fqinje me fëmijët e saj, sipas ekipit të fushatës së saj.

Ajo ka kritikuar publikisht rezultatin e zgjedhjeve, duke kërkuar një rinumërim pasi Komisioni Qendror i Zgjedhjeve njoftoi se ajo kishte fituar vetëm 9.9% të votave.

“Ne nuk e njohim rezultatet e zgjedhjeve,” tha ajo. “Ne kemi parë protokolle të vërteta. Ne i nxisim ata që besojnë se u është vjedhur zëri të mos heshtin.”

Veronika Tsepkalo

Tsepkalo, e cili shërbeu si këshilltare e Tikhanovskaya, ndërkohë, u largua nga Bjellorusia për në Moskë për arsye sigurie përpara se të mbaheshin zgjedhjet, tha ekipi i fushatës së saj për CNN.

Bashkëshorti i Tsepkalo, Valery Tsepkalo, ish-ambasadori Bjellorusisë në SHBA, nuk u lejua të regjistrohej si kandidat dhe ata shkuan më parë në Rusi me fëmijët e tyre, nga frika për sigurinë e tyre pasi morën kërcënime për arrestim.

Familja tani është në mërgim në Poloni. Tsepkalo i tha Reuters më 19 gusht se “e vetmja Presidente e ligjshme është Svetlana Tikhanovskaya … qëllimi ynë kryesor është të largojmë Lukashenkon “, duke shtuar se ajo do të donte të kthehej në Bjellorusi por i kupton shanset që ajo të shkojë në burg janë ” shumë, shumë të mëdha “.

Viacorka beson se fakti që Lukashenko po kundërshtohet nga gratë është pjesë e arsyes që reagimi i tij ka qenë kaq i ashpër. “Ai nuk është marrë kurrë me gratë ose nuk i ka marrë seriozisht. Ai gjithmonë besonte se gratë janë të padobishme. Tani, papritmas këto gra të fuqishme, të zgjuara po e sfidojnë atë, gjë që po shkakton presion shtesë tek ai,” shtoi Viacorka.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


Rreth Nesh

Pusullashqiptare.al vjen si një iniciativë gazetarësh të rinj që parim themelor kanë informimin e publikut në mënyrë të paanshme. Ne do të jemi gjithmonë të pavarur, të vërtetë, në krah të interesit publik.


Kontakto