Çështja e Detit / Spartak Ngjela shpërthen ndaj grekëve: Gjenocidistë, sharlatanë, antishqiptarë!

11:40 27/08/20204min96
ngjela

Avokat i njohur, Spartak Ngjela qetëson shqiptarët duke u thënë se nuk duhet të kenë frikë për marrjen nga Greqia të disa miljeve në detin Jon.

Ngjela madje shkon edhe më tej duke thënë se nuk do të jetë e largët koha për ta fituar tërësinë e plotë territoriale e drejta arbërore.

“Madje, është shumë e afërt. Keni për ta parë…”, shkruan Ngjela teksa i cilëson grekët si ‘genocidistë, sharlatanë e antishqiptarë’.

E PLOTË NGA SPARTAK NGJELA

Asnjë frikë nuk duhet të kenë shqiptarët.
Po, pse po flet kryeministri grek si pushtues i territorit shqiptar në Detin Jon?
Mos ia vini re, ai tani është një fakir. Ne, këndej nga Tirana, i themi sjelljes së tij: kërcen prifti nga belaje; sepse ka frikë. Ai kuptohet se tani ka shqetësim frike nga Erdogani dhe fregatat e anijet e rënda luftarake të Turqisë, prandaj mendon se po kërcënon me Shqipërinë.

Asnjë rrezik nuk ka Shqipëria për të humbur territorin e saj në Detin Jon.
Gjykata Kushtetuese e ka rrëzuar tani marrëveshjen prej hajduti, për shitjen e kufirit shqiptar në Detin Jon, që bëri në vitin 2013 korrupsioni i lartë shtetëror. Sot nuk ka forcë që ta prishë atë vendim, se kompetenca e vendosjes, sipas kushtetutës, është Gjykata Kushtetuese e Republikës së Shqipërisë.

Në të njëjtën kohë, duhet vënë në dukje se, qeverisë shqiptare ia kërkoi këtë me ngulm dhe me forcë politika e lartë amerikane: ajo kërkoi me forcë prishjen e marrëveshjes së detit Shqipëri -Greqi me vendim të Gjykatës Kushtetuese. Prandaj, marrëveshje nuk ka më, dhe të korruptuarit e qeverisë së atëhershme shqiptare kanë ulur veshët e po rrinë me frikë, sepse SPAK duhet të fillojë procesin penal.

Unë jam në dijeni të plotë të kësaj çështjeje, se kërkesën për Gjykatën Kushtetuese e kam firmosur vetë.
Gjykata Kushtetuese e rrëzoi me nëntë vota pro dhe asnjë kundër marrëveshjen korruptive të Detit Jon.

Grekët janë genocidistë, sharlatanë, antishqiptarë shekullorë dhe pushtues territoresh të gjera shqiptare.
Por, Detin Jon nuk na i marrin dot, siç na kanë pushtuar Korfuzin, Çamërinë dhe Epirin, nga Preveza e deri në Janinë.
Gjithsesi, dardha e ka bishtin mbrapa, dhe kjo e sotmja është historia e Arbërisë që po rivjen.
Nuk do të jetë e largët koha për ta fituar tërësinë e plotë territoriale e drejta arbërore.
Madje, është shumë e afërt. Keni për ta parë…

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


Rreth Nesh

Pusullashqiptare.al vjen si një iniciativë gazetarësh të rinj që parim themelor kanë informimin e publikut në mënyrë të paanshme. Ne do të jemi gjithmonë të pavarur, të vërtetë, në krah të interesit publik.


Kontakto