Category: Teknologji

13:08 11/08/2021
Capture-25-large.png
1min86
Facebook ka fshirë qindra llogari të përfshira në fushata dezinformimi ndaj vaksinave anti-Covid të operuara nga Rusia. Kompania tha se rrjeti i llogarive kishte synim Indinë, Amerikën Latine dhe SHBA-në, shkruan BBC. Ata u përpoqën të rekrutojnë ndikues për të përhapur pretendime të rreme për të minuar besimin e publikut në vaksinat e veçanta të Covid-19. […]

13:34 10/08/2021
119875966_tiktikreuters-large-large.jpg
1min77
TikTok është aplikacioni më i shkarkuar në botë për vitin 2020, duke zhvendosur nga lista Facebook dhe Messenger. Platforma kineze e shpërndarjes së videove është aplikacioni i vetëm që nuk është në pronësi të Facebook për të bërë pesë top-shkarkimet globale. Popullariteti i vazhdueshëm i TikTok u shfaq edhe pasi ish-presidenti amerikan Donald Trump u […]

13:11 06/08/2021
114216736_hi025529864-large-large.jpg
1min86
Kompania “Apple” ka ndarë detajet e një sistemi të ri për të gjetur materialet e abuzimit seksual të fëmijëve (CSAM) në pajisjet e klientëve amerikanë. Para se një imazh të ruhet në iCloud, teknologjia do të kërkojë elemente të CSAM-it. Apple tha se nëse gjendet një element i CSAM-it, një shqyrtues njerëzor do të vlerësojë […]

09:08 13/07/2021
http___cdn.cnn_.com_cnnnext_dam_assets_210707173016-palace-on-rails-g-train-in-the-desert-large.jpg
6min218
Koncepti i trenit të ri luksoz brenda vetes ka hapësirë panoramike, ku pjesa e tavanit është e punuar nga xhami e pjesët anësore zgjerohen për të krijuar hapësirë të mjaftueshme si tarraca. Bëhet fjalë për kryeveprën e të birit të dizajnerit francez Thierry Gaugain i njohur si “Treni G”, ndërtimi i të cilit kap shumën […]

09:50 27/04/2021
Screenshot_5-9-746x420-1-large.png
7min173
Një ekipi astronautësh u njoftua që të përgatiteshin për një përplasje të mundshme me UFO-t pasi ekipi i kontrollit në tokë zbuloi një UFO mund të godiste anijen e tyre. 1 nga 5 Të premten, misioni i fundit i përbashkët SpaceX / NASA u nis nga Qendra Hapësinore Kennedy në Florida. Misioni shkoi normalisht për […]

13:22 13/04/2021
ufo-sighting-alien-face-moon-jenner-crater-alien-life-sign-nasa-conspiracy-1176820.jpg
4min201
Pentagoni ka konfirmuar se imazhet që tregojnë UFO-t që gumëzhinin mbi anijet luftarake të marinës Amerikane në Kaliforni ishin të vërteta dhe të marra nga personeli i Marinës. Fotot u tha se kishin rrjedhur nga një hetim zyrtar mbi objekte të paidentifikuara fluturuese, i cili ishte duke përgatitur prova për Kongresin që do të mbahej […]

16:25 04/04/2021
1-15-780x439-1.jpg
1min221
Ndërsa koha kalon, veturat po bëhen gjithnjë e më “digjitale”, dhe këto kompani po kërkojnë një partner nga industria e automobilave për të bërë një veturë, kështu që Fiat ka bërë një bashkëpunim me Google. Ky mund të jetë bashkëpunimi më ekstrem i deritanishëm, Fiat 500s, 500X crossover dhe 500 L MPV janë ‘çanta’ të […]

19:00 19/03/2021
640-0-6054e5132eae9.jpg
1min190
Aplikacionet Whatsapp, Instagram, Mesenger dhe Facebook nuk punon prej disa minutash. Të shumtë janë përdoruesit të cilët thonë se nuk mund të komunikojnë dot nëpërmjet këtyre aplikacioneve ndërsa ende është e paqartë arsyeja e këtij bllokimi. Instagram thotë se ka një gabim serveri ndërsa Facebook gjithashtu thotë se ka një gabim për përdoruesit që përpiqen […]

14:32 12/03/2021
mz1vzrrdcvnxnvvr_1615438511-780x439-1.jpeg
2min119
Ato gjenerohen automatikisht ndërsa përdoruesi flet. Mjeti, i cili është në fazën e testimit, është i disponueshëm vetëm për disa llogari. Instagram po teston transkriptime automatike të tekstit në storie. Ky është një tipar i ri i hyrjes që lejon gjenerimin e titrave ndërsa përdoruesi regjistron përmbajtjen. Për të shtuar transkriptimet, përdoruesi duhet të hyjë […]


Rreth Nesh

Pusullashqiptare.al vjen si një iniciativë gazetarësh të rinj që parim themelor kanë informimin e publikut në mënyrë të paanshme. Ne do të jemi gjithmonë të pavarur, të vërtetë, në krah të interesit publik.


Kontakto