Category: Sociale

14:08 08/05/2021
amerike-large.jpg
2min7
Shumë shqiptarë janë në kërkim të ëndrrës amerikane. E duke nisur nga ora 18:00, datë 8 maj 2021, të gjithë ata që kanë aplikuar do të mund të kontrollojnë nëse janë të përzgjedhur nga lotaria amerikane. Ju mund të kontrolloni në faqen e internetit të E-DV https://dvprogram.state.gov/ duke filluar nga 8 maji 2021, duke klikuar mbi […]

09:10 08/05/2021
WhatsApp-Image-2019-05-08-at-12.18.12-large.jpg
4min31
TIRANË Presidenti i Republikës Ilir Meta iu bën thirrje të gjithë qytetarëve, veçanërisht të rinjve e të rejave të bashkohen me kauzën e dhurimit të gjakut. Në një mesazh në Ditën Ndërkombëtare të Talasemisë, Kreu i Shtetit deklaron se kjo ditë na fton të gjithëve për të ndërgjegjësuar më shumë qytetarët dhe vendimmarrësit rreth kësaj […]

16:32 07/05/2021
Screen-Shot-2021-05-07-at-5.32.09-PM-large.png
3min30
Numri i të vdekurve dhe të infektuarve nga koronavirusi në Shqipëri vijojnë të bien teksa në 24 orët e fundit kanë humbur jetën  2 persona, ndërsa kanë rezultuar 67 të tjerë të infektuar. Njoftimi i MSH:  COVID19/ Ministria e Shëndetësisë: 2728 testime, 891 të shëruar, 67 raste të reja dhe 2 humbje jete në 24 […]

16:07 07/05/2021
dixhitalizimi-large.jpg
4min32
Dixhitalizimi është sot një forcë madhore për zhvillimin ekonomik dhe për rritjen e mirëqenies. Proceset dixhitale ulin koston, rrisin produktivitetin, janë më të sigurta dhe ndikojnë direkt në konkurrueshmërinë e bizneseve dhe në zgjerimin e ekonomive kombëtare. Pandemia na bëri të zbulojmë edhe më thellë mundësitë që ofron dixhitalizimi dhe rëndësinë e tij në përmirësimin […]

16:46 06/05/2021
Screen-Shot-2021-05-06-at-5.45.37-PM-large.png
3min28
Ndërkohë, sipas MSH, në këto 24 orë e kanë humbur betejën me virusin e rëndë edhe 3 pacientë, duke e çuar në 2406 numrin total të viktima. Sa i përket situatës në spitale, MSH njofton se “Aktualisht në spitalet COVID po trajtohen 111 pacientë, 17 në terapi intensive, nga të cilët 6 pacientë janë të […]

21:00 05/05/2021
Screen-Shot-2021-05-05-at-9.59.40-PM-large.png
3min38
Kreu i Urgjencës Kombëtare, Skënder Brataj deklaroi se pritet që në periudhën 15-20 maj pritet që të ketë rritje të rasteve me COVID-19, pasi përkon me fushatën elektorale që u zhvillua në muajin prill. Teksa bëri një interpretim të kurbës së shifrave, të shtrimeve në spital apo dhe rasteve me koronavirus, tha se ka pasur […]

16:49 05/05/2021
Urgjenca-mjekesore-Tirane-LSA-large.gif
3min31
Ministria e Shëndetësisë deklaroi se nga 2851 testime kanë rezultuar pozitivë 92 raste. Ndërkohë që raportohet për 1 humbje jete në 24 orët e fundit, bëhet fjalë për vdekjen e aktorit të madh Guljelm Radoja. Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale iu bën apel të gjithë qytetarëve të mos e ulin vigjilencën dhe të vijojnë […]

15:42 05/05/2021
sejko-770x440-1-large.png
14min29
Guvernatori i Bankës së Shqipërisë Gent Sejko, në një konferencë për mediat, deklaroi se vitin e kaluar, shkalla e papunësisë u rrit me 11.8 përqind. Sejko thekson se pasojat ekonomike nga pandemia janë të dukshme, duke shtuar se projeksionet për të ardhmen mbeten pozitive. “Perspektiva e zhvillimit ka ardhur drejt zhvillimit gjatë muajve të fundit. […]


Rreth Nesh

Pusullashqiptare.al vjen si një iniciativë gazetarësh të rinj që parim themelor kanë informimin e publikut në mënyrë të paanshme. Ne do të jemi gjithmonë të pavarur, të vërtetë, në krah të interesit publik.


Kontakto