Category: Sociale

10:34 23/10/2021
RAKACOLLI-large.jpg
2min18
Kryetaria e Komitetit Teknik të Eskpertëve Mira Rakacolli ka shpjeguar si do të bëhet vaksinimi me një dozë të tretë vaksine anti-COVID. E ftuar në emisionin “Publikisht” në RTSH me gazetaren Blerta Tafani, Rakacolli deklaroi se kjo dozë të aplikohet te kategoria +60 vjeç, pasi kanë kaluar të paktën 6 muaj nga dy dozat e […]

10:46 21/10/2021
Manastirliu-2-554x320-1-large.png
5min25
Ministrja e Shëndetësisë Ogerta Manastirliu ka folur nga Shkodra për vaksinimin ndaj COVID-19, duke paralajmëruar vendimet e Komitetit Teknik të Ekspertëve pas rekomandimeve të Komitetit Teknik të Vaksinimit. “Vaksinimi është një sfidë mbarë globale dhe patjetër është një sfidë dhe për vendin tonë. Është e vërtetë, është mbledhur Komiteti Teknik i Vaksinimit të cilët kanë […]

11:15 20/10/2021
mjegull-large.jpg
1min35
Këtë mëngjes, Korça është zgjuar nën pushtetin e mjegullës. Kjo dukuri atmosferike ka krijuar jo pak probleme në qarkullimin e mjeteve në lidhje me fushëpamjen, e cila është e kufizuar, ndërsa aksi më problematik është Korçë-Pogradec. Policia Rrugore apelon për drejtuesit e mjeteve që të kufizojnë shpejtësinë dhe të respektojnë rregullat e qarkullimit, si dhe […]

09:25 20/10/2021
pleq-large.png
5min60
Popullsia e qendrës së vendit (Tiranë-Elbasan) arriti mesataren europiane për jetëgjatësinë më 2019. Sipas të dhënave të krahasueshme të Eurostat për rajonet e Europës, popullsia e Rajonit të Qendrës së vendit jetoi në vitin 2019 mesatarisht 81-82 vite (shih hartën bashkëngjitur). Kjo jetëgjatësi është e krahasueshme me shumicën e rajoneve të BE. Gjithashtu, popullsia e […]

10:13 18/10/2021
filozofiku3-large.jpg
1min53
Kanë nisur tensionet në fakultetet e Universitetit të Tiranës, për shkak të kontrolleve që po iu bëhen studentëve në hyrje të çdo fakultetit për vaksinën ose testin anti-Covid. Siç shihet në video, studentët janë përplasur me policinë në hyrje të Fakultetit të Filologjisë, pasi nuk janë lejuar të hyjnë në auditorë pa vaksinën anti-Covid ose […]

09:17 24/09/2021
barna-1-large.jpg
12min77
Në 18 nëntor 2020, Këshilli i Ministrave miratoi një vendim për rimbursimin e paketës së trajtimit ambulator në banesë për Covid-19 dhe udhëzimin përkatës se si do të bëhej ky rimbursim nga mjeku i familjes. Buxheti i alokuar ishte 1.2 miliardë lekë (rreth 10 milionë euro). Vendimi përcaktonte që personat e testuar pozitiv me Sars […]

17:17 22/09/2021
Mjeku-Ilir-Alimehmeti-1068x601-1-large-large.jpg
2min60
Për fëmijët dhe të rinjtë mbi moshën 12 vjeç ka nisur vaksinimi në disa vende të Evropës, përfshirë edhe Maqedoninë e Veriut e Greqinë. I njëjti rekomandim u dha të hënën nga Akademia e Shkencave në Shqipëri. Megjithatë për epidemiologun Ilir Alimehmeti, ky rekomandim duhet të aplikohet vetëm për disa kategori fëmijësh. “Rekomandimi ishte për […]

10:05 22/09/2021
1200-630-a8c2f4cd3c7181fe17e1ee0bf1c981d0-large.jpg
1min78
Një nga problemet më të zakonshme në jetën e përditshme të nxënësve është pesha e çantës së tyre duke shkuar në shkollë. Sa peshë duhet të ketë më në fund një çantë shkollore? Ka një përgjigje dhe madje edhe një shkencore. Sipas studimeve, u zbulua se pesha e çantës së shkollës duhet të jetë proporcionale me peshën […]

09:53 20/09/2021
spital-large.png
6min66
13.5% e shqiptarëve vetë-deklaruan në vitin 2019 se ata nuk kanë mundësi që të plotësojnë nevojat për ekzaminime shëndetësore, pasi janë shumë të shtrenjta. Shifrat janë publikuar në sistemin e të dhënave të Eurostat. Pesha është rritur në krahasim me 2017-n, viti i parë që ka raportuan Eurostat për Shqipërinë, kur ky tregues ishte 12.5%. […]


Rreth Nesh

Pusullashqiptare.al vjen si një iniciativë gazetarësh të rinj që parim themelor kanë informimin e publikut në mënyrë të paanshme. Ne do të jemi gjithmonë të pavarur, të vërtetë, në krah të interesit publik.


Kontakto