Category: Shëndeti

13:06 21/06/2021
800-0-da52529e8d6484781debcf3a5713c93f-large.jpg
4min35
Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, Ogerta Manastirliu, ka folur për situatën e koronavirusit në vendin tonë. Nga qendra e vaksinimit të përqendruar në sheshin “Skënderbej”, ministrja tha se nga sot ulet fasha e vaksinimit për qytetarët +50 vjeç”. “Hapim fashën 50-59 vjeç, duke filluar nga grupmosha më e lartë dhe më pas në rend zbritës, […]

17:05 16/06/2021
800-0-60c9bd43bc37e-large.jpg
2min105
Vendet anëtare të Bashkimit Evropian kanë rënë dakord të mërkurën (16 qershor) të heqin kufizimet e udhëtimit për udhëtarët nga tetë vende dhe territore duke përfshirë, Shqipërinë, Serbinë dhe Maqedoninë e Veriut. Përveç tre vendeve të Ballkanit Perëndimor, në listë janë edhe Shtetet e Bashkuara, Hong Kongu, Makao, Arabia Saudite dhe Tajvani. Pavarësisht vendimit, ndonjë […]

14:57 12/06/2021
ALkoli-dhe-duhani-large.jpg
1min50
Shkencëtarët mund të kenë zbuluar arsyen pse njerëzit bëhen duhanpirës socialë ndërsa konsumojnë alkool, dhe kjo arsye ka qenë e lidhur me shtyrjen e gjumit Studiuesit nga Universiteti i Missourit besojnë se njerëzit i dëshirojnë efektet e nikotinës – si një stimulues gjatë pirjes, sepse ndihmon në lehtësimin e ndjenjës së përgjumjes të shkaktuar nga […]

13:36 12/06/2021
Screen-Shot-2021-06-12-at-2.36.16-PM-large.png
3min48
Profesor Roland Kao, kryetar i epidemiologjisë veterinare dhe shkencës së të dhënave në Universitetin e Edinburgut, tha për Euroneës se Covid-19 nuk do të largohet ndonjëherë, por si gripi, ai mund të bëhet një sëmundje e kontrollueshme. Ai tha  “ka sigurisht një mundësi” që bota të mos shpëtojë kurrë nga Covid-19 por që “ai mund […]

09:13 02/06/2021
grua-large.jpg
5min54
Vitin e kaluar humbën jetën nga sëmundjet tumorale 3589 persona, pothuajse në të njëjtin nivel me vitin paraardhës, por të dhënat tregojnë se më të dëmtuar nga kjo sëmundje kanë qenë femrat në moshën 30 -40 vjeç. Gjatë vitit pandemik ku edhe gjithë vëmendja dhe energjitë e sistemit shëndetësor ishin përqendruar tek menaxhimi i Covid-19, […]

10:10 28/05/2021
iliri-large.jpg
3min51
I pyetur nëse ka një studim mbi efikasitetin e vaksinave në popullatë, Ilir Alimehmeti epidemiolog dhe anëtar i Akademisë së Shkencave, deklaroi në Absolut 4 se ka vetëm një studim që është mbi personelin shëndetësor që ka bërë vetëm Pfizer. Alimehmeti thotë se për efikasitetin e vaksinave nuk ka rëndësi sa shkon numri i antitrupave […]

13:47 27/05/2021
Jens-Spahn-edi-rama-perplasje-1100x620-1-large.jpg
5min71
Përplasja mes ministrit gjerman të Shëndetësisë, Jens Spahn e kryeministrit Rama pas deklaratave të Spahn për rritjen e numrit të infektimeve në Gjermani për shkak të udhëtarëve nga Ballkani në fokus të mediave gjermane. Nën titullin “Spahn mbron deklaratat për udhëtarët nga Ballkani”, gazeta e njohur gjermane, Frankfurter Allgemeine Zeitung i kushton vëmendje të enjten […]


Rreth Nesh

Pusullashqiptare.al vjen si një iniciativë gazetarësh të rinj që parim themelor kanë informimin e publikut në mënyrë të paanshme. Ne do të jemi gjithmonë të pavarur, të vërtetë, në krah të interesit publik.


Kontakto