Category: Rajoni

08:32 08/05/2021
Screen-Shot-2021-05-08-at-9.31.41-AM-large.png
2min37
Ministri i Brendshëm i Kroacisë, Davor Bozinovic njoftoi projekte të reja pilot që u ra dakord dje në një takim të Shtabit të Krizave dhe përfaqësuesve të furnizuesve të ushqimit dhe organizatave të koncerteve. “Ne ramë dakord të fillojmë me disa projekte pilot që do të zbatoheshin në ngjarje në vende të ndryshme, jo vetëm […]

16:19 07/05/2021
Screen-Shot-2021-05-07-at-5.19.03-PM-large.png
3min67
Është ekzekutuar në një atentat mafioz biznesmeni i njohur grek, Dionysis Korfiatis. Ngjarja e rëndë ka ndodhur ditën e sotme, në ishullin Zakyntos, ku biznesmeni 54-vjeçar është qëlluar nga një person, teksa ishte futur në një zyrë kontabiliteti. Breshëria e plumbave nga jashtë zyrës nuk i ka lënë atij asnjë mundësi shpëtimi, ndërsa mediat greke […]

18:24 06/05/2021
G7-826x450-1-large.jpg
2min25
Ministrat e jashtëm të vendeve anëtare G7 kanë ftuar Prishtinën dhe Beogradin që në mënyrë konstruktive të marrin pjesë në bisedime në kuadër të dialogut me ndihmën e BE-së. G7 po ashtu kërkon normalizimin e plotë të raporteve përmes “marrëveshjes gjithëpërfshirëse juridike obliguese që do të kontribuoj stabilitetin në rajon”. Ata në deklaratën e përbashkët […]

19:42 05/05/2021
Screen-Shot-2021-05-05-at-8.41.23-PM-large.png
1min104
Një ngjarje e rëndë është shënuar në Selanik të Greqisë, ku një grua 44-vjeçare ka humbur jetën pas vaksinimit me AstraZeneca. Sipas autoriteteve shëndetësore, dyshohet se gruaja vuante nga probleme kardiake, shkruan Protothema. Presidentja e Komitetit Kombëtar të Vaksinimit, Maria Theodoridou, deklaroi se vdekja e 44-vjeçares lidhet me vaksinën, ndonëse autopsia tregoi se nuk ishte […]

12:41 05/05/2021
800-0-6092804d73572-large.jpg
3min87
Presidenti serb, Aleksandër Vuçiç tha sot se paralajmërimi i Kosovës për të dorëzuar një padi për gjenocid kundër Serbisë në Gjykatën Ndërkombëtare të Drejtësisë është paralajmërim që nënkupton fillimin e bashkimit të Kosovës me Shqipërinë “A po kërcënoni Serbinë me procese gjyqësore për gjenocid? Ju mund ta bëni atë vetëm përmes një shteti tjetër, përmes […]

16:33 03/05/2021
Screen-Shot-2021-05-03-at-5.33.01-PM-large.png
4min27
Gjermania kundërshton çdo ide apo propozim për ndryshim të kufijve në rajon, ka deklaruar të hënën në Berlin ministri i Jashtëm gjerman Heiko Maas pas një takimi që ka pasur me ministrin e Jashtëm të Maqedonisë së Veriut, Bujar Osmani. “Ky është një dokument non-paper, jo një dokument zyrtar. Ne nuk kemi nevojë të merremi […]

15:14 03/05/2021
Screen-Shot-2021-05-03-at-4.13.11-PM-large.png
5min30
Gjermania garanton mbështetje për Maqedonine e Veriut dhe Shqipërinë. Kjo u tha në takimin e ministrave të jashtëm Heiko Maas e Bujar Osmani në Berlin. Maas i cilësoi si “fake news” “non-paper” për Ballkanin. Ministri gjerman i Punëve të Jashtme, Heiko Maas nuk është për ndarjen e Shqipërisë nga Maqedonia e Veriut në procesin e […]

09:12 03/05/2021
640-0-608fadbac4e4c-large.jpg
3min35
Regjisori serb, Dragoslav Bokan deklaroi se pas “non-paper” për marrëveshjen finale Kosovë-Serbi qëndron zëdhënësja e BE-së për Politikën e Jashtme dhe Siguri, Maja Kocijançiq, raporton Novosti. Bokan, si mysafir në TV Pink, gjithashtu deklaroi se ai beson se Kocijançiq mund ta kishte shkruar vetë një “non-paper”-in që parashikon pikat mbi të cilat Kosova dhe Serbia […]

11:30 01/05/2021
800-0-d6bd2cfdab661b5f43877ac55a7fc35d-large.png
2min58
Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç, u shpreh sot se ushtria e Serbisë nuk është më e dobët se ushtritë e rajonit.Vuçiç ka komentuar deklaratën e Ministrit të Mbrojtjes së Kroacisë për ndihmën e shtetit kroat për FSK-në për transformimin drejt ushtrisë duke thënë se Kroacia nuk është më e fuqishme se Serbia. Sa i përket […]

18:31 28/04/2021
640-0-60899aa3a01d8-large.jpg
4min78
Ballkani Perëndimor ka shumë nevojë për një pjesëmarrje më të fortë të BE-së dhe SHBA-së dhe sa më gjatë që qeveritë perëndimore ta injorojnë atë, aq më të lartë duhet ta paguajnë çmimin, shkruan Financial Times. Duke komentuar “non-paper” e famshme që pretendohet se ka origjinën nga kryeministri slloven Janez Jansha, gazeta thotë se mbrojtja […]


Rreth Nesh

Pusullashqiptare.al vjen si një iniciativë gazetarësh të rinj që parim themelor kanë informimin e publikut në mënyrë të paanshme. Ne do të jemi gjithmonë të pavarur, të vërtetë, në krah të interesit publik.


Kontakto