Category: Politikë

15:17 18/06/2021
meta-cakaj-770x433-1-large.jpeg
95min51
Gjykata Kushtetuese ka zbardhur vendimin për mosdekretimin e Gent Cakajt si Ministër për Europën dhe Punët e Jashtme. Në vendim thuhet se kishte mosmarrëveshje institucionale mes presidentit Meta dhe kryeministrit Rama. Po ashtu, gjykata thekson se kompetenca ndahet ndërmjet tri organeve. VENDIMI Vendim nr. 26 datë 25.05.2021 (V-26/21) Gjykata Kushtetuese e Republikës së Shqipërisë, e […]

12:22 18/06/2021
Screen-Shot-2021-06-18-at-1.21.53-PM-large.png
5min19
Kryesia e PD ka venodosur për një analizë të zgjedhjeve të 25 prillit në çdo nivel brenda partisë, nga çdo seksion deri në nivel qarku PD tashmë e konsideron 25 prillit si ‘masakër zgjedhore’ dhe për të do të kryejë një analizë, ku fillimisht brenda 1 korrikut paraqiten rezultatet për çdo seksion e grupseksion. Për […]

10:43 18/06/2021
Screen-Shot-2021-06-18-at-11.42.40-AM-large.png
2min44
Kryebashkiaku i Vlorës, Dritan Leli, ka refuzuar sërish sot mbledhjen e thirrur nga Këshilli Bashkiak, duke kërkuar që mbledhja të zhvillohet online. Këshilli Bashkiak kërkoi mbledhje urgjente pas kërkesës së kryebashkiakut për të shkarkuar nga detyra sekretarin e përgjithshëm të këshillit, Agron Gjipali, me argumentin se ka mbushur moshën e pensionit. Shkresa e kryebashkiakut Leli […]

09:29 18/06/2021
Screen-Shot-2021-06-18-at-10.29.01-AM-large.png
2min51
Gazetari dhe moderatori i njohur, Arian Çani ishte ftuar mbrëmjen e djeshme në MCN TV për të komentuar zhvillimet më të fundit politike. Çani është shprehur se PD ende ka fytyrën e Berishës, ndërsa ka zbuluar se Edi Rama është njeriu i zgjedhur i amerikanëve. “Ajo parti ka fytyrën e Berishës edhe sot që flasim. […]

18:38 17/06/2021
rudina-hajdari-5.jpg
2min77
Megjithëse nuk arriti të fitojë mandatin e deputetes në zgjedhjet e fundit parlamentare  Rudina Hajdari nuk ka hequr dorë nga politika. Ajo shprehet se lufta e saj për të forcuar demokracinë në Shqipëri, nuk ka mbaruar ende. Sipas Hajdarit, mjedisi politik në Shqipëri,  ishte mjaft i vështirë, veçanërisht në zgjedhjet e fundit. Megjithatë, ajo shtoi […]

17:31 17/06/2021
berisha-hajdari-compressor-768x432-1-large.png
1min79
Rudina Hajdari nuk ka dashur të komentojë vendimin e Departamentit Amerikan të Shtetit përmes të cilit ish-kryeministri Berisha u shpall non-grata Ajo tha se  ‘si Rudinë’ nuk është në gjendje të komentojë një vendim të tillë dhe se raporti me Amerikën nuk duhet cenuar. “S’jam unë e aftë të komentoj veprimet e DASH. Kanë arsyet […]

16:32 17/06/2021
Alibeaj-large.jpg
3min80
Deputeti i zgjedhur Enkelejd Alibeaj përmes një deklarate për mediat ka deklaruar se  sot u zyrtarizua aleanca e masakrës zgjedhore Rama-Doshi, siç e quan ai. “Ushtari i Tom Doshit ka akoma në prokurori një dosje të paverifikuar për të shkuarën e tij kriminale, por kjo nuk e ka penguar qeverinë ta emërojë atë në një […]

15:50 17/06/2021
E4F1hv8UYA0gAWI-770x435-1-large.jpg
1min82
Parlamenti holandez ka votuar pro hapjes së negociatave të Shqipërisë për anëtarësimin në Bashkimin Evropian. Lajmin e ka bërë të ditur ministrja për Europën dhe Punët e Jashtme, Olta Xhaçka, përmes një statusi në Twitter. “Holanda sapo votoi “Po”! Dritë jeshile nga Parlamenti Holandez! Shqipëria ka përmbushur kushtet dhe është e gatshme të mbajë Konferencën […]

19:06 16/06/2021
201352798_10158834758291523_2190317295993142913_n-large.jpg
1min85
Kryeministri Edi Rama ka vizituar ish-presidentit francez Nicolas Sarkozy, në shtëpinë e këtij të fundit në Paris. Ai e ka cilësuar ish-presidentin Sarkozy si një mik special me të cilin diskuton dhe këshillohet për sfidat e Shqipërisë drejt integrimit evropian, edhe pse ish-kreu i shtetit francez është shpallur fajtor për korrupsion dhe është dënuar me […]


Rreth Nesh

Pusullashqiptare.al vjen si një iniciativë gazetarësh të rinj që parim themelor kanë informimin e publikut në mënyrë të paanshme. Ne do të jemi gjithmonë të pavarur, të vërtetë, në krah të interesit publik.


Kontakto