Category: Kulturë

14:56 02/09/2021
Screen-Shot-2021-09-02-at-3.56.18-PM-large.png
19min97
Aktori i njohur Ndriçim Xhepa në një rrëfim të veçantë ka treguar fillimin e karrierës së tij në skenën e Teatrit dhe atë të filmit. Gjatë një interviste në emisionin “Përballë” i transmetuar në “Digitalb”, Ndriçim Xhepa ka zbuluar për herë të parë peripecitë që ka kaluar në jetën e tij kur konkurroi për herë […]

11:35 08/07/2021
zbrd-large.png
3min91
Zbardhen detaje të reja nga operacioni “Gjysmëfinalja” kundër lojërave të paligjshme të fatit, ku u angazhuan 1100 efektivë policie dhe ku u arrestuan në total 35 persona. Gazetarja Dorjana Bezat zbardh për “BalkanWeb” emrat e të arrestuarve nga Tirana, në Vlorë, Fier, Shkodër, Durrës, Korçë e Bulqizë. Gjatë aksionit, policia kontrolli 656 ambiente, prej ku […]

10:56 25/06/2021
auto_mondi1589821420-large.jpg
1min90
Regjisori Edmond Budina e ka cilësuar vendimin e qeverisë që miratoi fondin për ndërtimin e Teatrit Kombëtar pështymë në fytyrën e drejtësisë dhe një turp të madh. Sipas tij, ky vendim pa pritur vendimin e Gjykatës Kushtetuese është dhunë ndaj sistemit të drejtësisë. Budina theksoi se do të vazhdojnë luftën dhe se do ta ndërkombëtarizojnë […]

11:05 23/06/2021
drtk5-1-561x420-1-large.jpg
13min109
Në parkun arkeologjik të Amantias, në Vlorë kanë përfunduar gërmimet arkeologjike të shpëtimit të varrit monumental në varrezën antike. Drejtoria Rajonale e Trashëgimisë Kulturore Vlorë bëri të ditur sot se “si rezultat i gërmimit arkeologjik të kryer në harkun kohor të dy muajve, u zbulua e gjithë struktura arkitektonike e monumentit antik”. “Varri, i cili […]

21:18 07/05/2021
tinka-large.jpg
1min98
Qendra Kombëtare e Librit dhe Leximit ka përkujtuar 85-vjetorin e lindjes së shkrimtarit e skenaristit Vath Koreshi. Poetë, shkrimtarë e kineastë rrëfyen episode me të, duke ndarë me publikun anën njerëzore të artistit. Ikona e filmit, Tinka Kurti, foli për kujdesin e tij ndaj aktorëve. “Balada e Kurbinit, ishte kohë e vështirë”, tha aktorja e […]

15:59 27/02/2021
Screen-Shot-2021-02-27-at-3.59.22-PM.png
1min92
Arkeologët kanë zbuluar një karrocë ceremoniale antike romake nga një vilë në qytetin Pompei, i cili ‘u varros’ pas një shpërthimi vullkanik. Karroca prej hekuri, bronzi, kallaji dhe me 4 rrota, e ruajtur pothuajse në mënyrë të përsosur, u gjet pranë stallave të nëj vile antike në Civita Giuliana, rreth 700 metra në veri të […]

18:19 25/02/2021
2c0392cd7257f4afcabcbe60c42e15e7.jpg
1min84
Një pikturë e rrallë e van Gogh, nga një koleksion privat francez do të dalë në ankand në fund të marsit në Paris, nga Sotheby’s. Lajmin e ka dhënë shtëpia e ankandit, duke specifikuar se është një kanavacë e periudhës pariziene me pamje rruge në Montmartre, pikturuar në vitin 1887. Piktura në vaj ka përmasa […]

22:03 23/02/2021
Screen-Shot-2021-02-23-at-10.01.58-PM.png
12min78
Një nostalgji për atë kohë, pa vështrimin kritik ndaj saj, pa ndjenjën e empatisë për viktimat e saj, pa pendesën dhe pa vënien e drejtësisë, mund ta kenë vetëm pjesa më e keqe e xhelatëve të asaj kohe, ata që anë mbeytru trushpëlarë dhe shpirtthtarë”. Ish i dënuari politik Fatos Lubonja e pat shtruar që […]


Rreth Nesh

Pusullashqiptare.al vjen si një iniciativë gazetarësh të rinj që parim themelor kanë informimin e publikut në mënyrë të paanshme. Ne do të jemi gjithmonë të pavarur, të vërtetë, në krah të interesit publik.


Kontakto