Category: Kulturë

18:19 25/02/2021
2c0392cd7257f4afcabcbe60c42e15e7.jpg
1min15
Një pikturë e rrallë e van Gogh, nga një koleksion privat francez do të dalë në ankand në fund të marsit në Paris, nga Sotheby’s. Lajmin e ka dhënë shtëpia e ankandit, duke specifikuar se është një kanavacë e periudhës pariziene me pamje rruge në Montmartre, pikturuar në vitin 1887. Piktura në vaj ka përmasa […]

22:03 23/02/2021
Screen-Shot-2021-02-23-at-10.01.58-PM.png
12min20
Një nostalgji për atë kohë, pa vështrimin kritik ndaj saj, pa ndjenjën e empatisë për viktimat e saj, pa pendesën dhe pa vënien e drejtësisë, mund ta kenë vetëm pjesa më e keqe e xhelatëve të asaj kohe, ata që anë mbeytru trushpëlarë dhe shpirtthtarë”. Ish i dënuari politik Fatos Lubonja e pat shtruar që […]

22:04 13/02/2021
m-kokalari1.jpg
13min29
  …”Unë s’jam fajtore” kjo klithmë e Musine Kokalarit dëgjohet edhe sot. Përse regjimi komunist e dënoi aq mizorisht? Së pari, sepse rridhte e përfaqësonte një familje të madhe atdhetare e intelektuale të Gjirokastrës. Vajzë e vetme e juristit të njohur Reshat Kokalari, motër e vëllezërve Muntaz, Vesim dhe Hamit Kokalari, veprimtarë të shquar të […]

18:41 11/02/2021
qiri.jpg
6min140
  Gazetarja dhe shkrimtarja e njohur shqiptare, Zenepe Luka ka ndërruar jetë nga koronavirusi në moshën 72 vjeccare. Madje ajo arriti t’i mbijetonte sulmit me tritol në vitin 1998, por nuk ka mundur t’i bëjë ballë koronavirusit. Luka ishte ishte infektuar me koronavirus rreth 10 ditë më parë, ku gjendja e saj shëndetësore ishte përkeqësuar, […]

11:01 13/01/2021
640-0-5ffeb8b529b97.png
3min68
Artisti i njohur shqiptar, Robert Aliaj ka humbur ditën e sotme të vëllain e tij. Ai ka qenë gjithashtu një figurë e njohur e artit shqiptar. Bëhet fjalë për Rexhep Aliajn, i cili ka qenë një prej piktorëve dhe skenografëve të njohur të kohës. Lajmin e hidhur e ka dhënë vetë artisti përmes një postimin […]

21:03 02/01/2021
ndrenika-zhusti-905x395-1.jpg
6min69
  Festat e fundvitit janë karakterizuar gjithmonë nga urimet e shumta që u drejtohen miqve, familjarëve dhe njerëzve të zemrës. E sidomos në këtë vit të vështirë ku kemi qenë më të ndarë se kurrë më parë. Aktori i madh i skenës shqiptare, Viktor Zhusti ka bërë një urim të ndjerë për kolegun e tij […]