Category: Kulture

17:07 04/05/2021
pjimage-61-large.jpg
3min47
Akademia e Shkencave ka ngritur grupin e punës për rishkrimin e historisë së shqiptarëve. Në të përfshihen edhe trevat jashtështetërore, sikundër do rishqyrtohen debatet e mëdha për të sjellë një tekst sintetik me qëllim përkthimin në gjuhën angleze. Nga antikiteti në ditët tona, debatet do rihapen per Esat Pashen, luftën a trajtimin e komunizmit. Historiani […]

19:41 12/03/2021
Screen-Shot-2021-03-12-at-7.41.09-PM.png
2min45
Një takim mbi gratë në Trashëgiminë Kulturore, materiale e jo materiale që nga ninullat te dijebërja e xhubletës, organizuar nga Muzeu Kombëtar, shërbeu për të hedhur dritë mbi procesin e përgatitjes së dosjes së xhubletës drejt UNSECO-s. Specialistja Luljeta Dano tha se “xhubleta gëzon statusin kryevepër nga Ministria e Kulturës dhe ngjarja e vitit është […]

21:34 10/01/2021
ndrenika8-veliaj.jpg
2min85
Kryebashkiaku Erion Veliaj i ka uruar ditëlindjen ikonës së teatrit dhe të kinematografisë shqiptare Robert Ndrenika. Përmes një postimi në rrjete sociale, Veliaj i uron Ndrenikës jetë të gjatë. “Jetë të gjatë i dashur Robert Ndrenika. ! Të duam shumë!”, shkruan Veliaj. Robert Ndrenika lindi në Tiranë, më 10 Janar 1942. Ka qenë ndër aktorët […]

18:05 06/12/2020
emancimpimi-i-turmave.jpg
6min93
Regjisori shqiptar Ervin Lera po merr pjesë këto ditë në Festivalin Ndërkombëtar të Amsterdamit me filmin e tij “Emancipimi i turmave”. Filmi merr shkas nga protestat e studentëve shqiptarë gjatë vitit 2018 dhe përpiqet të shpjegojë nevojat e shoqërisë për t’u zhvilluar përmes revoltave. Filmi dokumentar “Emancipimi i turmave”, i krijuar nga regjisori dhe skenaristi […]

18:47 04/12/2020
Balla-Londo.jpg
2min132
Është shkarkuar nga detyra e Drejtorit të Teatrit Kombëtar Eksperimetal “Kujtim Spahivogli” Kiço Londo. Prej 6 vitesh në këtë detyrë që kur në pushtet erdhi e majta, Londo, njihet si një prej miqve të orëve të para të kryeministrit, mbeshtetës i hershëm i Partisë Socialiste dhe fushatave të Edi Ramës prej kohës së bashkisë. I […]

09:31 10/11/2020
agron-llakaj-712x405-1.png
3min83
Në një intervistë televizive, djali i aktorit të ndjerë, Koço Devole, Genci do të jepte shpresë duke thënë se gjendja e të atit është e stabilizuar dhe mjekët këtë e kanë parë si një shenjë të mirë. Emisioni “Ftesë në 5” i kushtoi pjesën e parë të puntatës së kësaj të hëne, ndarjes nga jeta […]

11:21 03/11/2020
unnamed.png
6min104
Kanë kaluar 20 vjet nga ndarja e regjisorit dhe aktorit të njohur shqiptar, Petrit Llanaj, autorit të dhjetëra filmave, i cili konsiderohet si gjeniu i filmit artistik shqiptar. Llanaj famën e arriti me filmat e tij të suksesshëm si; “Njësiti gueril”, “Dëshmorët e monumenteve”, “Fijet që priten”, “Ngadhënjim mbi vdekjen”, “Ndërgjegjja” e shumë filma të […]


Rreth Nesh

Pusullashqiptare.al vjen si një iniciativë gazetarësh të rinj që parim themelor kanë informimin e publikut në mënyrë të paanshme. Ne do të jemi gjithmonë të pavarur, të vërtetë, në krah të interesit publik.


Kontakto