Category: Kosova

20:48 25/02/2021
aksioni-policia-MB.jpg
1min17
Policia e Kosovës ka vazhduar ditën e sotme aksionin në Ministrinë e Bujqësisë për rastin “Subvencioni”, duke arrestuar edhe 9 persona të tjerë. Njoftimi i policisë “Bazuar në hetimet e zhvilluara ekzistojnë dyshime të bazuara se personat e dyshuar përmes dhënies së ryshfetit kanë arritur që të marrin subvencione nga Ministria e Bujqësisë. Personat e […]

16:40 25/02/2021
154762105_2474482292676170_496680719425584997_n.jpg
2min20
Ditën e sotme është ndarë nga jeta ish-luftëtari i UÇK-së, Afrim Alijaj. Pas lajmit për vdekjen e tij, ka reaguar përmes një statusi në Facebook, kreu i AAK-së, Ramush Haradinaj, i cili është shprehur se do ta kujtojë përgjithmonë bashkëluftëtarin e tij si një njeri të dashur dhe të afërt. Statusi i plotë i Haradinaj […]

20:52 24/02/2021
auto_AKSIONI1614181811.jpg
2min30
Policia e Kosovës ka zhvilluar ditën e sotme një aksion në Ministrinë e Bujqësisë, përkatësisht në Agjencinë për Zhvillim të Bujqësisë. Kryeprokurori i shtetit, Aleksandër Lumezi ka bërë të ditur sot se pas bastisjes së disa lokacioneve kanë arrestuar 12 persona me dyshimet për ryshfet në subvencionet bujqësore dhe kanë sekuestruar 400 mijë euro. Lumezi […]

15:43 24/02/2021
Screen-Shot-2021-02-24-at-3.41.16-PM.png
1min20
Kosova ka raportuar një rritje të rasteve me Covid-19. Instituti Kombëtar i Shëndetit Publik bën të ditur se gjatë 24 orëve të fundit janë regjistruar 461 raste pozitive, 3.138 mostra të analizuara. IKSHPK njofton se brenda 24 orëve janë raportuar 3 raste të vdekjes me SARS CoV-2 pozitiv. Rastet e vdekjes janë nga komunat: Fushë-Kosovë […]

19:45 23/02/2021
Screen-Shot-2021-02-23-at-7.41.44-PM.png
1min27
Djali i politikanit serb në Kosovë, Nenad Rashiç, është rrahur dje nga rreth 30 persona, teksa po dilte nga shkolla në Llapnasellë të Graçanicës. Rastin e ka konfirmuar edhe Policia e Kosovës, përmes një njoftimi zyrtar. Sipas policisë, si pasojë e rrahjes, viktima ka pësuar lëndime trupore dhe është dërguar për mjekim në Spitalin e […]

09:27 23/02/2021
640-0-c5a672c47bb55b0b0dda1b7909c2c777.jpg
3min24
Kërcënohet përmes llogarisë në Twitter kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje në Kosovë, Albin Kurti, ndërsa ka bërë një reagim ku dënon sulmin ndaj djalit të politikanit serb Nenad Rashiç. Kurti në postimin e tij për dhunën e ushtruar ndaj djalit të politikanit serb kërkonte që të ndiqen autorët e këtij incidenti, në një replikë, një serb, […]

21:40 22/02/2021
Vetura-nen-flake-Foto-ilustrim-650x358-1.jpg
2min74
Vetura e ish-deputetit  Mefail Bajqinovci është përfshirë sonte nga zjarri në rrethana ende të panjohura në lagjen “Arbëria” në Prishtinë. Lajmi për djegjen e një veture është konfirmuar për Telegrafin nga Agron Borovci, zëdhënës i policisë rajonale për Prishtinë, sipas të cilit rasti ka ndodhur rreth orës 19:00. Ai tha se nga zjarri është prekur […]

18:32 22/02/2021
xncvgb.jpg
3min42
Zyra e Prokurorit të Specializuar në Hagë ka kërkuar që ankesat e Hashim Thaçit, Kadri Veselit, Rexhep Selimit e Jakup Krasniqit ndaj vendimit të gjykatësit Nicolas Guillou lidhur me vazhdimin e paraburgimit ndaj tyre të refuzohen nga paneli i gjykatësve të Gjykatës së Apelit brenda Gjykatës Speciale. Për të gjitha ankesat e ushtruara nga ekipet […]