Category: Ekonomi

09:04 21/07/2021
auto_unnamed_11626846077-large.jpg
4min112
Auditi i brendshëm i qeverisë, nëpërmjet 18 treguesve të performancës së veprimeve me Thesarin e shtetit, e renditi Ministrinë e Brendshme si me korrekten gjatë vitit 2020, ndërsa Ministrinë e Jashtme e renditi më dobët. Vlerësimet u bënë duke marrë në konsideratë realizimin e shpenzimeve buxhetore, dërgimin e faturave në kohë në Thesar, hartimin e […]

08:56 15/07/2021
ekonomi-large.jpg
4min124
Sistemi i Prokurimit Publik rezultoi një nga fushat me problematike në drejtim të respektimit të rregullave dhe bazës ligjore për tenderimin e fondeve publike. Pas Kontrollit të Lartë të Shtetit, që ka evidentuar ndër vite abuzimet financiare më anë të prokurimeve publike, edhe auditi i qeverisë e konsideron këtë fushë problematike. Pavarësisht se gjatë vitit […]

13:21 14/07/2021
1-97-780x439-1-large.jpg
1min87
Këshilli i Bashkimit Evropian ka miratuar zyrtarisht sot planet kombëtare të rimëkëmbjes postCOVID-19 të 12 vendeve, përfshirë Gjermaninë, Spanjën, Francën dhe Italinë. Ky miratim, që konfirmon një mendim të shprehur tashmë nga Komisioni Evropian, shënon fillimin konkret të programit evropian prej 672 miliardë eurosh në grante dhe hua, që synojnë të financojnë projekte të së […]

08:59 09/07/2021
kursi-kembimi-konica.al_-1-1-1-large.jpg
2min171
Monedha e eurozonës, shitet sot me 122.7 lekë. Dollari amerikan këmbehet me 103.7 lekë. Paundi britanik kap sot vlerën e 142.5 lekëve. Dollari kanadez këmbehet në tregun valutor me 83.4 lekë. Franga zvicerane kap vlerën e 112.8 lekëve. Dhe së fundmi jeni japonez, shitet me 0.95 lekë. Zbuloni më tej çmimet e naftës në tregjet ndërkombëtare më tej tarifat e arit, argjendit, linjave ajrore dhe telefonike, të cilat njëlloj kanë pësuar një […]


Rreth Nesh

Pusullashqiptare.al vjen si një iniciativë gazetarësh të rinj që parim themelor kanë informimin e publikut në mënyrë të paanshme. Ne do të jemi gjithmonë të pavarur, të vërtetë, në krah të interesit publik.


Kontakto