Category: Dossier

10:49 08/09/2021
640-0-bc2e46280c5f1824925dab8de2a6ab8a-large.jpg
36min411
Memorie.al publikon historinë e panjohur dhe të rrallë të Avdul Hakan Banushit me origjinë nga fshati Golem i Gjirokastrës, i cili gjatë periudhës së pushtimit të vendit (1939-1944), ndryshe nga e gjithë familja e tij që u rreshtuan në radhët e forcave partizane, ai u angazhua në radhët e organizatës nacionaliste të rinisë së “Ballit Kombëtar” […]

11:34 06/09/2021
Screen-Shot-2021-09-06-at-12.33.42-PM-large.png
19min170
Një rol filmi apo teatri mund të të ngrejë si hero në sytë e njerëzve, por mund të të shndërrojë edhe në një figurë të rrezikshme apo të frikshme. Aq e madhe është forca sugjestionuese e kinemasë, saqë mund të lërë pasoja në jetët e njerëzve. Kështu ka ndodhur edhe me Bujar Asqeriun, që nga […]

14:56 02/09/2021
Screen-Shot-2021-09-02-at-3.56.18-PM-large.png
19min97
Aktori i njohur Ndriçim Xhepa në një rrëfim të veçantë ka treguar fillimin e karrierës së tij në skenën e Teatrit dhe atë të filmit. Gjatë një interviste në emisionin “Përballë” i transmetuar në “Digitalb”, Ndriçim Xhepa ka zbuluar për herë të parë peripecitë që ka kaluar në jetën e tij kur konkurroi për herë […]

11:27 01/09/2021
Untitled-11-905x395-1-large.jpg
18min152
  Gazeta Panorama.al publikon sot dëshminë e të mbijetuarit të betejës së “Kodrës së Kuqe”, në të cilën mbetën të vrarë Vojo Kushi, Sadik Stavaleci dhe Xhoxhi Martini. Në këtë ngjarje ka qenë i pranishëm dhe një personazh i katërt, i cili është ‘zhdukur’ nga historia e regjimit komunist, dhe ai është Muharrem Llanaj. I […]

12:25 14/07/2021
Leninizmi-780x439-1-large.jpg
7min105
Nga: Eric Margolis (New York Times, 1982) Shqipëria, vendi më pak i njohur evropian, mund të jetë skena e një ndryshimi drastik në ekuilibrin e fuqisë Lindje-Perëndim. Vlera strategjike e Shqipërisë, megjithëse harrohet praktikisht në Perëndim, është kuptuar plotësisht nga Moska. Në afërsi të Jugosllavisë, Greqisë dhe Italisë, Shqipëria me dy porte të shkëlqyera të […]

09:58 01/07/2021
1625079654_aishehaklaj2-e1625080702186-696x356-1-large.jpg
5min72
Hapjen e depove të armës në 1997, Aishe Haklaj e konsideron si një tradhti kombëtare jo vetëm ndaj Kosovës, por edhe shtetasve shqiptarë. Ajo tha se Berisha u ka shitur kosovarëve dhe UÇK-së armët që mund t’ia jepte në mënyrë zyrtare, teksa më e rënda sipas saj ishte furnizimi me armë i serbëve në një […]

08:30 30/04/2021
mehmet-shehu-deshmia-large.jpg
31min100
Dashnor Kaloçi Publikohet historia e panjohur të Thanas Papës me origjinë nga fshati Paftal i Beratit, i cili pasi përfundoi Liceun Artistik “Jordan Misja” në Tiranë në vitin 1952, fitoi një bursë shtetërore dhe ndoqi studimet e larta në Institutin “Rjepin” të Akademisë së Arteve të Bukura të Leningradit, ku asokohe studjonin edhe disa bashkëatdhetarë […]

10:23 11/03/2021
auto_New_Project_-_2021-03-10T131325.0471615378413.jpg
3min96
Wu Lien-teh, përvjetorin e lindjes së të cilit Google po e feston sot me një doodle  është personi që shpiku diçka që vazhdon të jetë aq aktuale dhe në përdorim të përditshëm si kurrë më parë. Epidemiologu kinez-malajzian shpiku një mbulesë kirurgjikale të fytyrës që konsiderohet pararendëse e maskës N95 e cila po përdoret gjërësisht sot […]

09:08 21/02/2021
Screen-Shot-2021-02-21-at-9.06.54-AM-1.png
17min144
Publikohet historia e panjohur e Lefter Çipës, poetit të njohur të iso-polifonisë labe me origjinë nga fshati Pilur i Vlorës, autorit të 18 librave dhe qindra e qindra këngëve të interpretuara nga Grupi Polifonik i Pilurit, që ai e drejtoi si udhëheqës artistik për disa dekada, i konsideruar si ‘Lasgushi i Bregut’, apo ‘Princi i […]


Rreth Nesh

Pusullashqiptare.al vjen si një iniciativë gazetarësh të rinj që parim themelor kanë informimin e publikut në mënyrë të paanshme. Ne do të jemi gjithmonë të pavarur, të vërtetë, në krah të interesit publik.


Kontakto