Category: Bota

15:22 23/10/2021
auto_200214-coronavirus-hospital-wuhan-ew-434p1630063741-large.jpg
2min19
Një studim i ri britanik është fokusuar tek pasojat që u shkakton koronavirusi pacientëve edhe pasi janë shëruar nga kjo sëmundje. Faktorë të ndryshëm si gjinia femërorë , mosha mesatare, agresiviteti i sëmundjes si edhe prania e një apo më shumë sëmundjeve shoqëruese duhen trajtuar me kujdes të veçantë gjatë fazës së rikuperimit të pacientit […]

14:09 23/10/2021
RTS25SOC-e1542123771460-large.jpg
7min34
Në samitin e fundit të BE-së për Angela Merkelin u dhanë duartrokitje frenetike lamtumire. Debatet e zjarrta për temat si shteti ligjor dhe migracioni BE-ja në të ardhmen do të duhet t’i zgjidhë vet pa Merkelin. Një video që zgjati dy orë e gjysmë me imazhe nga çastet më interesante të samiteve të BE-së me […]

10:29 23/10/2021
gr2-442x249-1-large.jpg
3min21
Përmes një sulmi me dron, Shtetet e Bashkuara më 22 tetor kanë vrarë në Siri një udhëheqës të lartë të Al-Kaidës, tha Komanda Qendrore amerikane. Vdekja e Abdul Hami dal-Matar “do të shkatërrojë aftësinë e organizatës për të organizuar dhe kryer sulme botërore që kërcënojnë qytetarët amerikanë, aleatët tanë dhe civilët e pafajshëm”, tha zëdhënësi […]

09:58 23/10/2021
Varianti-Delta-i-COVID-19-large.png
1min24
Ekspertët në Mbretërinë e Bashkuar thonë se tani një formë e re e koronavirusit, që disa e quajnë “Delta Plus”, mund të përhapet më lehtë se sa mutacioni Delta i zakonshëm. Sipas BBC, Agjencia e Sigurisë Shëndetësore në Mbretërinë e Bashkuar (UKHSA) e ka zhvendosur atë në kategorinë si “variant nën hetim”, për të pasqyruar […]

16:02 22/10/2021
pfizer-e1629809014600-large.jpg
1min21
Kompania farmaceutike Pfizer, ka thënë se vaksina e prodhuar prej tyre kundër COVID-19 ka një efikasitet deri në 91 %, përfshirë këtu edhe fëmijët nga 5 deri në 11-vjeç. Kompania ka dalë në përfundimin, se një dozë e tretë e vaksinës, e rrit mbrojtjen në 95.6%. Kompania ka nisur testimet te 10 mijë persona, midis moshës […]

13:33 22/10/2021
Presidenti-rus-Vladimir-Putin.-355x195-1-large.jpg
2min122
Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin, tha se Moska është duke shqyrtuar heqjen e talibanëve nga lista e organizatave terroriste. Rusia priti këtë javë një delegacion të lartë të talibanëve. Në bisedime morën pjesë edhe zyrtarë nga Kina, Pakistani dhe tetë vende të tjera. Në deklaratën e lëshuar pas takimit, u tha se në Afganistan “duhet […]

12:29 22/10/2021
Alec-Baldwin-Shooting-large.jpg
3min68
Policia e Santa Fe (New Mexico) bën të ditur se kameramanja 42-vjeçare Halyna Hutchins u plagos për vdekje në këtë incident. Ndërsa regjisori Joel Souza (48) është plagosur dhe po trajtohet në spital. Incidenti ka ndodhur të enjten gjatë xhirimit të filmit vestern “Rust”, në Bonanza Creek Ranch në New Mexico. 63-vjeçari Baldwin luante rolin kryesor […]

11:48 22/10/2021
alitalia-staff-protest-ita-airways-rome-italy-large.jpg
2min106
Falimentimi i kompanisë ajrore ndër më të njohurat botërisht “Alitalia” ka bërë që disa nga punonjëset e saj të protestojnë. Ato kanë zhvilluar një protestë ndryshe duke dalë në rrugë, pranë njëra tjetrës dhe duke hedhur uniformën në tokë. Kjo pasi ato refuzojnë shitjen e kompanisë Alitalia tek kompania tjetër “Ita Airways”. Heqja e uniformave […]

09:14 22/10/2021
image_primary_32fc8dc8-bfbf-436f-ac8a-2c548657a9fd-large.jpg
3min42
Ndryshimet klimatike do të çojnë në rritjen e tensioneve ndërkombëtare, paralajmëron komuniteti i inteligjencës amerikane. Sipas raportit të publikuar, vendet do të zihen për mënyrat e reagimit, ndërsa efektet do të ndihen më së shumti në vendet e varfra, të cilat kanë më pak kapacitete për t’u përshtatur. Raporti vlerëson ndikimin e klimës në sigurinë […]

16:22 21/10/2021
Screenshot-2021-10-21-at-8.27.30-AM-760x450-1-large.jpg
11min100
Fshehtësia e financave nuk është më si dikur. Publikimi më 3 tetor i “Pandora Papers”, i rreth 12 milionë dokumenteve të dekonspiruara që përshkruajnë në detaje skemat e panumërta të pastrimit të parave në nivel ndërkombëtar dhe shmangien e taksave, ishte sigurisht befasuese, por gjithsesi shumë e njohur. I koordinuar nga një rrjet gazetarësh në […]


Rreth Nesh

Pusullashqiptare.al vjen si një iniciativë gazetarësh të rinj që parim themelor kanë informimin e publikut në mënyrë të paanshme. Ne do të jemi gjithmonë të pavarur, të vërtetë, në krah të interesit publik.


Kontakto