Category: Analiza

14:51 20/10/2021
Fatjon-Malaj-1.png
18min57
Angela Merkel si kancelare e Republikës Federale të Gjermanisë për 16 vjet me radhë drejtoi si një udhëheqëse e rëndësishme dhe e respektuar jo vetëm Gjermaninë, por edhe duke ndikuar pozitivisht në të gjithë botën dhe BE -në. Ajo u bë emri simbolik i skenës politike të moderuar dhe gjakftohtë të Gjermanisë dhe BE-së, e […]

13:15 18/10/2021
Fatjon-Malaj-1.png
7min161
Rritja e çmimeve të energjisë prej disa kohësh është në axhendën diskutimeve në të gjithë botën. Rritja e çmimeve është një produkt i cili ka impact dhe përhapet menjëherë edhe tek produktet e tjerë dhe efekti domino ndihet në të gjitha tregjet. Rritja e çmimeve shkakton probleme serioze duke filluar nga mbyllja e termocentraleve deri […]

11:46 13/09/2021
Fatjon-Malaj.png
15min480
Në mënyrë të pandërprerë flasim e bashkbisedojmë në heshtje me veten e në pikën më kulminante ndalemi për një çast dhe i bëjmë vetes disa pyetje:  E para pyetje natyrshëm është se çfarë dua vërtetë në jetë? Pse i dua këto gjëra të cilat vijnë si përgjigje prej zërit tim të brendshëm?  Cili është qëllimi […]

13:16 31/08/2021
850x636_merkel-21616487177-large.jpg
11min51
Nga Niall Ferguson, Bloomberg Angela Merkel ka pasur prej kohësh admiruesit e saj në mediat anglofone. Në nëntorin e vitit 2015, “The Economist” e quajti atë “Evropiania e domosdoshme”. Një muaj më vonë “The Financial Times” e shpalli “Njeriun e vitit”. Revista “Time” e shpalli atë ”Kancelare të botës së lirë”. Kur Donald Trump u […]

15:17 15/08/2021
Fatjon-Malaj-1.png
16min455
Nëpërmjet njërit nga vendimet më të diskutuara që mori Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës Joe Biden urdhëroi tërheqjen e plotë të trupave të vendit të tij nga Afganistani, vend në të cilin qëndronin prej 11 shtatorit  2001. Pra për gati njëzet vjet këto trupa sëbashku me trupat e NATO-s ishin të pranishme dhe […]

14:45 01/08/2021
Fatjon-Malaj-1.png
17min262
Jemi një shoqëri e cila prej shumë vitesh së bashku me bukuritë e ndryshme të të vepruarit në mënyrë kolektive e shoqërore ka qenë e ekspozuar edhe ndaj shumë shkatërrimeve. Nga historitë e panumërta që dëgjojmë dimë që persona të shumtë janë të pakënaqur për shkak të presionit shoqëror, një nga arsyet madhore është se […]

16:11 29/07/2021
640-0-60d89cf62247a-large-large.jpg
4min109
Nga Kim Mehmeti/Kryeministri i Shqipërisë, ai e Maqedonisë së Veriut dhe Presidenti i Serbisë janë takuar në Shkup nga ku do e çojnë përpara projektin e tyre të “Minishengenit Ballkanik’, e për të cilin edhe vetë qarqet serbe thonë se është hap i rëndësishëm drejtë realizimit të ‘Botës serbe (lexo: ‘Serbisë së Madhe’). Dhe përderisa […]


Rreth Nesh

Pusullashqiptare.al vjen si një iniciativë gazetarësh të rinj që parim themelor kanë informimin e publikut në mënyrë të paanshme. Ne do të jemi gjithmonë të pavarur, të vërtetë, në krah të interesit publik.


Kontakto