Brazili miraton plotësisht vaksinën anti-Covid për herë të parë

20:34 23/02/20211min24

55557737_401

Rregullatori shëndetësor brazilian ka njoftuar se është aprovuar plotësisht vaksina ‘Pfizer & BioNTech’, pavarësisht mosmarrëveshjes mbi furnizimin.

Rregullatori ‘Anvisa’ bëri me dije se është hera e parë në Brazil, që një vaksinë anti-Covid merr miratimin e plotë, pasi vaksinat AstraZeneca dhe Sinovac janë aprovuar vetëm për përdorim emergjent.

Miratimi i vaksinës mbetet një lajm i mirë për vendin, pavarësisht se fushata e imunizimit është pezulluar si pasojë e vonesave dhe grindjeve politike, shkruan Reuters.

Presidenti i Brazilit, Jair Bolsonaro, ka kritikuar kushtet e marrëveshjes, të propozuara nga Pfizer, pasi ato përjashtojnë nga përgjegjësia firmën amerikane, në rast problemesh të paparashikuara./Descript.al

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


Rreth Nesh

Pusullashqiptare.al vjen si një iniciativë gazetarësh të rinj që parim themelor kanë informimin e publikut në mënyrë të paanshme. Ne do të jemi gjithmonë të pavarur, të vërtetë, në krah të interesit publik.


Kontakto