“Bota duhet të dijë origjinën e Covid-19”

12:06 26/09/20202min191
Screenshot_32

Kombet e botës duhet të bëjnë gjithçka që munden për të kuptuar origjinën e Covid-19, tha të Shtunën Kryeministri i Australisë Scott Morrison, komente që mund të përkeqësojnë tensionet me Kinën.

Duke iu drejtuar Asamblesë së Përgjithshme të Kombeve të Bashkuara, Morrison tha se një hetim mbi rrënjët e virusit do të minimizonte kërcënimin e një pandemie tjetër globale.

“Ky virus i ka shkaktuar një fatkeqësi botës sonë dhe popujve të saj. Ne duhet të bëjmë gjithçka që mundemi për të kuptuar atë që ka ndodhur për asnjë qëllim tjetër përveçse të parandalojmë që ajo të ndodhë përsëri, ”tha Morrison përmes një lidhjeje video telekonferencë.

“Duhet të identifikohet burimi i virusit Covid-19 dhe mënyra se si ai u transmetua tek njerëzit.”

Komentet e Morrison erdhën pas komenteve të ngjashme të bëra nga kryeministri në fillim të vitit, të cilat acaruan lidhjet midis Australisë dhe Kinës.

Në atë kohë, ai udhëhoqi kërkesat globale për një hetim mbi origjinën e Covid-19. Kina e kundërshtoi fuqimisht atë lëvizje, me ambasadorin e Pekinit në Canberra që paralajmëroi se nisja e hetimit mund të acarojë lidhjet tregtare.

Që nga ajo kohë, Kina ka vendosur sanksione tregtare ndaj Australisë.

Ndërkohë, Australia u bëri thirrje të gjitha kombeve të ndajnë një vaksinë Covid-19 në rast se zhvillohet një e tillë.

Australia në fillim të këtij viti nënshkroi një marrëveshje vaksine me AstraZeneca AZN.L, me dozat e para të planifikuara të dorëzohen në Janar 2021 nëse provat rezultojnë të suksesshme.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


Rreth Nesh

Pusullashqiptare.al vjen si një iniciativë gazetarësh të rinj që parim themelor kanë informimin e publikut në mënyrë të paanshme. Ne do të jemi gjithmonë të pavarur, të vërtetë, në krah të interesit publik.


Kontakto