Biden zbulon emrat e ekspertëve të task forcës kundër pandemisë, Fauci nuk përfshihet në listë

15:16 09/11/20206min112
biden-dora

Presidenti i Zgjedhur i SHBA-së, Joe Biden njoftoi sot përbërjen e një grupi pune të ekspertëve shëndetësorë, të cilët do të planifikojnë luftën kundër pandemisë së coronavirusit.

“Përballja me pandeminë e coronavirusit është një nga betejat më të mëdha që do të hasë qeveria jonë dhe unë do të dëgjoj shkencën dhe ekspertët”, tha Biden.

“Grupi i punës do të ndihmojë në formësimin e qasjes time për të menaxhuar rritjen e infeksioneve të reja, duke siguruar që vaksinat të jenë të sigurta, efektive, efikase, të shpërndara në mënyrë të barabartë dhe falas, dhe mbrojtjen e grupeve me rrezik të lartë”, shtoi presidenti i ri, raporton thewashingtonpost.

Grupi do të bashkë-kryesohet nga Vivek Murthy, njeriu i parë amerikan i shëndetit publik në mandatin e Barack Obamas, i cili u shkarkua nga Donald Trump dhe ish-kreu i Administratës së Ushqimit dhe Barnave (FDA), David Kessler, transmeton Telegrafi.

Murthy ishte ndër kritikët e parë të qasjes së presidentit aktual ndaj pandemisë.

Kreu aktual i grupit të punës për luftën kundër coronavirusit, dr. Anthony Fauci nuk është emëruar ende në trupin e Bidenit.

Anëtarët e mbetur të grupit të punës janë:

Ekspert i vaksinave, i cili dha dorëheqje në krye të Ministrisë së Shëndetit dhe Shërbimeve Sociale muajin e kaluar pasi pretendoi se ishte ulur në gradë për arsye politike.

Rick Goosby

Ekspert i sëmundjeve infektive, i cili më parë ka shërbyer në administratat Obama dhe Clinton.

Luciana Borio

Më parë ka punuar në Administratën e Ushqimit dhe Barnave si udhëheqëse e departamentit shkencor.

Ezekiel Emanuel

Onkolog dhe këshilltar i Bidenit, i cili është nënkryetar i nismave globale në Universitetin e Pensilvanisë dhe më parë ka shërbyer në administratën e Obamës.

Michael Osterholm

Drejtor i Qendrës për Kërkimin dhe Politikën e Sëmundjeve Infektive në Universitetin e Minesotës.

Atul Gawande

Mjek i shquar, studiues i shëndetit dhe shkrimtar, i cili shërbeu si këshilltar i lartë në Departamentin e Shëndetit dhe Shërbimeve Sociale në administratën e Bill Clintonit.

Loyce PacePresident dhe CEO i Këshillit Global të Shëndetit.

Julie Morita

Nënkryetare ekzekutive e Fondacionit Robert Wood Johnson dhe ish komisioner i shëndetit në Chicago.

Celine Gounder

Asistent profesoreshë e mjekësisë dhe sëmundjeve infektive në Universitetin e New Yorkut.

Robert Rodriguez

Profesor i mjekësisë urgjente në Universitetin e Kalifornisë, Shkolla e Mjekësisë e San Franciscos.

Shtetet e Bashkuara janë vendi me numrin më të lartë të njerëzve të infektuar që nga fillimi i pandemisë – 10.2 milion – dhe më shumë se 235 mijë kanë vdekur.

Biden është një kritik i shpeshtë i qasjes së presidentit republikan, Donald Trump për menaxhimin e pandemisë.

Trump vazhdon të refuzojë të pranojë humbjen në zgjedhje dhe ka ngritur një seri padish për të sfiduar rezultatet në disa shtete. Analistët besojnë se këto procese ligjore nuk mund të ndryshojnë rezultatin e zgjedhjeve.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


Rreth Nesh

Pusullashqiptare.al vjen si një iniciativë gazetarësh të rinj që parim themelor kanë informimin e publikut në mënyrë të paanshme. Ne do të jemi gjithmonë të pavarur, të vërtetë, në krah të interesit publik.


Kontakto