BE: Rastet e Covid-19 në Evropë përsëri në nivelin e muajit mars

18:55 02/09/20202min92
Covid ne Bote

Infeksionet Covid-19 në Evropë janë përsëri në nivelet e muajit mars kur pandemia ishte në fazën e saj të pikut, tha të mërkurën drejtuesja e agjencisë së shëndetit publik të Bashkimit Evropian, duke theksuar megjithatë se rihapja e shkollave nuk paraqet domosdoshmërisht rreziqe të reja.

“Virusi nuk ka fjetur gjatë verës. Nuk mori pushime, ” tha Andrea Ammon, drejtuesja e Qendrës Evropiane për Parandalimin dhe Kontrollin e Sëmundjeve (ECDC), për ligjbërësit e BE-së në një seancë të rregullt dëgjimore.

Ajo tha se të dhënat e kësaj jave treguan se në të gjithë Evropën kishte 46 raste për 100,000 njerëz. “Ne jemi pothuajse përsëri në numrat që kemi parë në mars,” tha Ammon.

Infeksionet në muajin mars në Evropë filluan të rriteshin në mënyrë të vazhdueshme në rreth 40 të infektuar për 100,000 njerëz në fund të muajit, sipas të dhënave të ECDC, dhe u rritën në rreth 70 për 100,000 deri në fund të Prillit.

Rritja aktuale e rasteve ishte pjesërisht për shkak të më shumë testimeve.

Rastet e reja i përkasin kryesisht të rinjve, tha ajo, numri i të cilëve ka qenë më i qëndrueshëm në spitale, pasi sëmundja është më serioze për njerëzit e moshuar që u goditën rëndë në mars dhe prill.

Sidoqoftë, Ammon tha se shtrimet në spital tani po rriten përsëri, duke regjistruar numër të lartë të të moshuarve.

Ammon shtoi se rihapja e shkollave në shtator nuk paraqet domosdoshmërisht rreziqe më të larta të transmetimit, pasi vendet në Evropë që tashmë i kishin rihapur shkollat në pranverë nuk kishin rritje në raste.

Sidoqoftë, ajo shtoi se është thelbësore për shtimin e masave të sigurisë, përfshirë distancimin shoqëror dhe larjen e shpeshtë të duarve.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


Rreth Nesh

Pusullashqiptare.al vjen si një iniciativë gazetarësh të rinj që parim themelor kanë informimin e publikut në mënyrë të paanshme. Ne do të jemi gjithmonë të pavarur, të vërtetë, në krah të interesit publik.


Kontakto