Banesa Kikino, e para në Gjirokastër që i festohet viti i lindjes

19:30 30/09/20201min132
Kikino-780x439

Java e trashëgimisë kulturore solli në Gjirokastër sot një aktivitet të veçantë kushtuar shtëpisë Kikino, së cilës simbolikisht i festohet dita e lindjes. “Një mijë vjet banesa Kikino” titullohej aktiviteti për shtëpinë e gurtë.

Shtëpia në lagjen “Manalat”, një prej monumenteve të kulturës me vlera të spikatura për qytetin e Gjirokastrës, ka qenë ndalesa e radhës e aktiviteteve në Javën e Trashëgimisë.

Megjithëse kjo shtëpi e gurtë nuk është ndër banesat e para të ngritura në qytet, sërish është e para që simbolikisht i festohet viti i lindjes. 195-vjetori i ndërtimit të saj përkon me 15-vjetorin e përfshirjes së Gjirokastrës në UNESCO. Pjesëmarrësit në aktivitetin e sotëm vlerësuan historinë dhe profilin ndërtimor të Kikinos. /ata/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


Rreth Nesh

Pusullashqiptare.al vjen si një iniciativë gazetarësh të rinj që parim themelor kanë informimin e publikut në mënyrë të paanshme. Ne do të jemi gjithmonë të pavarur, të vërtetë, në krah të interesit publik.


Kontakto