Arben Malaj/Varfëria e dinjitetit shpjegon shumë më shumë sesa varfëria e parave.

11:49 16/09/20206min109
Arben-Malaj-600x338-1
Ish ministri i financave ka publikuar ne profilin e tij në rrjetin social facebook një shkrim të Thomas L. Friedman në NYT.

Thomas L. Friedman me kete shkrim me NYT ve theksin tek thelbi i perballjeve elektorale jo vetem ne SHBA. Disa referime prej ketij artikulli jane :
(i) Përulja, sipas mendimit tim, është forca më e nënvlerësuar në politikë dhe marrëdhëniet ndërkombëtare. Varfëria e dinjitetit shpjegon shumë më shumë sesa varfëria e parave.

(ii) Nelson Mandela dikur theksoj se , “Askush nuk është më i rrezikshëm se ai që është i poshtëruar”.

(iii) “Inat i lindur nga poshtërimi është ndjenja më e fuqishme politike nga të gjithë”, shpjegon Sandel profesori i filozofise i universiteti te Harvardit.

(iv) “Një nga ndarjet më të thella politike në politikën amerikane sot është midis atyre me dhe atyre pa një diplomë kolegji. Në zgjedhjet e vitit 2016, Trump fitoi dy të tretat e votuesve të bardhë pa një diplomë kolegji ”.

(v) disa adhurues të Trump të shohin se “Joe i klasës punëtore nga Scranton” – jo “Miliarderi Don, i lindur me një lugë argjendi në gojë” – është ai që mund ti perfaqersoj me mire;

(vi) Kur bëhet fjalë për politikë, shumë njerëz nuk e dëgjojnë përmes veshëve të tyre. Ata dëgjojnë përmes zorrëve të tyre dhe Biden, më shumë se çdo udhëheqës tjetër demokrat sot, ka aftësinë ….. ”
Shpresoj shume qe ndonje prej gazetave me te mira ne vend ta perkthej te plote kete artikull qe mund tju vlej politikaneve tane jo per te rritur retoriken percmuese por per te ofruar edhe ne vendin tone. per te “poshtruarit” nga politika.

Arbeni

Trump or Biden?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


Rreth Nesh

Pusullashqiptare.al vjen si një iniciativë gazetarësh të rinj që parim themelor kanë informimin e publikut në mënyrë të paanshme. Ne do të jemi gjithmonë të pavarur, të vërtetë, në krah të interesit publik.


Kontakto