Arben Malaj: Pandemia pasoja të shumta ekonomike, duhet më shumë përgjegjshmëri

10:05 04/09/20205min88
Arben-Malaj-600x338-1

Në një postim në rrjetin social facebook ishministri socialist Arben Malaj, i cili edhe pse jo në parlament ka qëndruar koherent dhe i pandërprerë në konstatimet dhe artikulimet rreth zhvillimeve në vend veçanërishtë rreth ekonomisë duke këshilluar se çfarë duhet bërë më mirë është shprehur se situata e pandemisë kërkon më shumë përgjegjshmëri.

Postimi i Arben Malaj:

Miremengjesi, shqiptaret meritojne qe situata ekonomike, sociale, politike dhe e borxhit publik ne vendin tone te menaxhoheshin me mire dhe jo te perkeqesohen akoma me shume.
Rama me mungesen e vizionit, papergjegjshmerine qeverisese, me arrogancen dhe me delirin e madheshtise, me ambicjen per nje mandat te trete dhe me cdo kusht, rrezikon te perkeqesoj situaten politike dhe te demtoj rende ekonomine dhe stabilitetin e financave publike.

Koncensionet dhe ppp-te e perzgjedhura spontanisht dhe me akuza publike per korrupsion dhe kapje shteti, do krijojne borxhe te renda dhe afatgjata per taksapaguesit e varfer shqiptare.

Qeveria duhet te rishikoj ppp-te preferenciale qe jane spontane dhe te shtrenjta.

Qeveria duhet te bllokoj ppp-te dhe te angazhoj burime financimi alternative me perzgjedhje teknike ekonomike, sociale dhe ambientaliste sa me te profesionale dhe me kosto sa me te ulta dhe efektive per investimet ne infrastrukture.

Maxhoranca duhet te cbllokoj krizen politike dhe te mos pengoj asnje dite celjen e negociatave.

Shqiptareve duhet tju krijohet shprese dhe mireqenie edhe ne ardheun e tyre.

Dite te mbare!
Arbeni

Ish-ministri i Financave Arben Malaj, i ftuar në rubrikën “Opinion” në “News 24” deklaroi se pandemia ka sjellë pasoja të shumta ekonomike në vend. Malaj theksoi se Shqipëria mund të shkojë në një krizë borxhesh. “Duke ndjekur edhe institutet ndërkombëtare,. vendi përballet …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


Rreth Nesh

Pusullashqiptare.al vjen si një iniciativë gazetarësh të rinj që parim themelor kanë informimin e publikut në mënyrë të paanshme. Ne do të jemi gjithmonë të pavarur, të vërtetë, në krah të interesit publik.


Kontakto