Ambasadori italian ekzekutohet me armë zjarri (FOTO+EMRI)

19:44 22/02/20211min46

hekuranbilla1-265x198

Ambasadori i Italisë në Republikën Demokratike të Kongon, truproja i tij dhe një shofer nga Programi Botëror i Ushqimit janë ekzekutuar këtë të hënë, kur autokolona e tyre u sulmua në lindje të vendit.

Karvani u sulmua rreth orës 10:15 të mëngjesit afër qytetit Kanyamahoro, rreth 25 km në veri të kryeqytetit rajonal Goma, shkruan Reuters.

Vdekja e ambasadorit 43-vjeçar, Luca Attanasio, e policit ushtarak italian Vittorio Iacovaçi, 30 vjeç, dhe një shoferi kongolez, emri i të cilit nuk është bërë i ditur, u konfirmua nga qeveria italiane përmes një deklarate.

Ministria e Jashtme e Kongos njoftoi se do të bëjë çdo gjë për të zbuluar se kush qëndron pas këtij sulmi:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


Rreth Nesh

Pusullashqiptare.al vjen si një iniciativë gazetarësh të rinj që parim themelor kanë informimin e publikut në mënyrë të paanshme. Ne do të jemi gjithmonë të pavarur, të vërtetë, në krah të interesit publik.


Kontakto