Agron Tufa: Idea e enveristëve të tipit Spartak Braho bie/ “Dragoi” u martua me spiunen “artistja”,Sigurimi i Shtetit pagoi dasmën

15:28 30/09/20206min182
jorgaqi-dhe-tufa

Pasi i publikoi të shkuarën e tij të lidhur me ish-sigurimin e shtetit si dhe nofkën “dragoi”, ish-kreu i  ISKK-së, Agron Tufa ka zbuluar të tjera detaje nga jeta e shkrimtarit Nasho Jorgaqi.

Tufa përmes rrjeteve sociale, e akuzon këtë herë Jorgaqin, se ka marrë një shpërblim të majmë për kohën nga Sigurimi i Shtetit.

Sipas Tufës, Jorgaqi u martua me një grua me nofkën ‘Artistja’, të rekrutuar nga Sigurimi, bashkëshorti i së cilës ishte në burg dhe më pas u pushkatua.

Postimi i plotë:

Nasho jorgaqi nga spiuni-informator ‘dragoi’, në agjent rekrutues e ndërlidhës, rezident kyç i regjimit.

Sigurimi i heq shpenzimet e dasmës me një pajë prej 30 mijë lekësh.

Nasho Jorgaqi u rekrutua më 10.1.1955 nga kapiten Hajredin Hoxha. për 5 vjet ai shërbeu si polici intelektual i inteligjencies së kryeqytetit, si pjesë e punës së seksionit të tretë të Drejtorisë së Punëve të Brendshme Tiranë. Spiunimet e para të ‘Dragoit’ ishin kundër Kadrie Kadare, Robert Shvarc, etj, në Institutin Pedagogjik 2 vjeçar ‘Aleksandër Xhuvani’ në Tiranë. Qëllimi ishte kontrolli i studentëve dhe rretheve letrare që shfaqnin pikëpamje ‘dekadente, reaksionare e pesimiste’.

Nga punëtori operativ Caci Papajani (ish-pastiçier mesatar) Nashua u drejtua në ndërmarrjen e botimeve, ku punonte si korrektor letrar, por kalonte edhe nga Instituti i Shkencave. Pastiçeri vërente si ai i kuptonte shpejt gjërat pasi kishte ‘shkollë të madhe’.

Në qyrkun e Nashos kaloi edhe Skënder Luarasi. Nuk e dimë a do dalë kjo gjë në konferencën që do të organizojë Autoriteti i Dosjeve (AIDSSH) për disa figura të majta, ndër të cilët shihet edhe emri i të përmendurit.

Operativi Leonidha Petrani ishte shumë i kënaqur nga Nashua. Për këtë arsye, me rastin e martesës, në tetor 1960, Nashos i dhanë 3000 lekë shpërblim. Kjo shumë ishte një pajë e vogël me të cilën e daroviti Sigurimi martesën e Nasho Jorgaqit.

Në vitin 1960 kaloi për llogari të Degës së 12-të të Drejtorisë së Sigurimit të Shtetit, e cila mbulonte legatat e huaja në Tiranë. Së bashku me agjenten ‘Artistja’ (quhej Margarita), Nashua punoi në drejtimin francez. Me Margaritën si grua e divorcuar tragjikisht (ish-bashkëshorti në burg, më pas do të pushkatohet), ai formonte një dyshe të bukur agjenturore.

Leonard Tomoso (të cilit i vunë nofkën ‘Gjyzlykja’ sepse ishte me syza), donte të mësonte shqip, ndërsa Sigurimi e vlerësonte si ‘zbulues imperialist’. Operativi Petrani vërente me kënaqësi se ‘Dragoi’ i tij ishte besnik i lidhur ngushtë me partinë e pushtetin, si ishte inteligjent, i sjellshëm dhe serioz. Për këto arsye, më 13.10.1961 nga informator ai u ngrit në agjent. U drejtua te objektet ‘Shigjeta’ dhe ‘Ligjërata’.

Mirëpo, në vitin 1966, Nashua u dalldis pas një historie me në qendër ish marinarin Spiro Kote, i cili u bë strumbullari i filmit propagandistik ‘Dueli i heshtur’. Filloi të merret me shkrimin e kësaj ngjarje, duke i dhënë një drejtim ashtu siç e donte partia. Por duke humbur kohën sa në një repart e në një tjetër.

Duke mos pasur objekt, në vitin 1967, pas 13 vjetësh kontribut, Nashua u largua nga rrjeti sekret. Por nevoja për Nashon ishte e madhe. Rikthehet në armën e dashur të Sigurimit në vitin 1973, duke u aktivizuar në drejtimin e të ardhurve. Sidomos shkrimtarët nga Kosova ishin gjahu i parë e më i urrejtshëm i Nashos.

Në vitin 1978 u kthye rekrutues e ndërlidhës, pra praktikisht një lloj rezidenti shumë i rëndësishëm për regjimin. Njëri ndër ta ishin edhe ‘Tribuna’ dhe ‘Historiani’ që Nashua e mbante në lidhje. Në disa çështje nuk kishte pasur sukses. Aktiviteti i ‘Dragoit’ mbyllet në vitin 1991.

Nga sa thamë përmbledhtas, bie poshtë ideja që enveristët e tipit Spartak Braho e shumë të tjerë të ngjashëm e kanë hedhur vazhdimisht, që partia dhe sigurimi i zgjidhnin bashkëpunëtorët vetëm në klasën e të persekutuarve.

Mos lejoni t’ua indiktojnë një ide të tillë: vetë rasti i Nasho Jorgaqit (‘Dragoi’) e rrëzon këtë shpifje. Të mos flasim se sa ‘dragonj’ të partishëm kanë qenë spiuna të sigurimit.

Para ca ditësh, në një intervistë të fryrë tek gazeta ‘Nata’, Nashua qahej, se gjatë shkrimit të romanit ‘Mërgata e qyqeve’, ishte, sipas tij, krejtësisht i paditur nga puna e agjenturave. Çfarë hipokrizie! Dhe kush? Një agjent i regjur si ‘Dragoi’.-shkruan Tufa

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


Rreth Nesh

Pusullashqiptare.al vjen si një iniciativë gazetarësh të rinj që parim themelor kanë informimin e publikut në mënyrë të paanshme. Ne do të jemi gjithmonë të pavarur, të vërtetë, në krah të interesit publik.


Kontakto