A duhet të bëni vaksinën kundër gripit dhe çfarë duhet të dini për “sezonin e gripit 2020-21”

13:33 10/09/20207min112
VAKSINEN

Me ditën e parë të vjeshtës gjithnjë e më afër, profesionistët e mjekësisë po lëshojnë një paralajmërim serioz pasi sezoni i gripit të këtij viti mbërrin mes pandemisë së coronavirusit: Merreni vaksinën tuaj ndaj gripit.

“Vaksina e gripit është tepër e rëndësishme sepse zvogëlon rrezikun e prekjes nga gripi”, i tha Fox News Michelle Lin, një mjeke e dhomës së urgjencës dhe profesoreshë e mjekësisë urgjente në Mount Sinai në New York City.

“Ajo gjithashtu zvogëlon rrezikun tuaj për komplikime dhe kalimin e tij tek njerëzit e tjerë, veçanërisht gratë shtatzëna, fëmijët e vegjël dhe të moshuarit”, të cilët janë më të ndjeshëm ndaj virusit, shtoi ajo.

Në këtë drejtim, shkruan FoxNews, përcjell Telegrafi, këtë vit, sezoni i gripit do të përkojë me krizën e vazhdueshme të shkaktuar nga COVID-19 në SHBA dhe jashtë, që do të thotë se është dyfish më e rëndësishme të vaksinoheni.

“Është veçanërisht e rëndësishme të vaksinoheni këtë vit për shkak të pandemisë së vazhdueshme COVID-19: Ne duam që njerëzit të qëndrojnë sa më të shëndetshëm”, tha Lin. “Meqenëse njerëzit po përpiqen të qëndrojnë në shtëpi dhe jashtë zyrës së mjekut, ka pasur një nxitje për ta bërë vaksinën të disponueshme gjerësisht më herët”.

Kur është koha më e mirë për të marrë një vaksinë kundër gripit?

Përpiquni për t’u vaksinuar deri në fund të tetorit, sugjeroi Lin.

“Koha më e mirë për të marrë vaksinën e gripit është sa herë që keni kohë dhe në mënyrë ideale deri në fund të tetorit. Të rriturit e shëndetshëm, duke përfshirë gratë shtatzëna, duhet të bëjnë vaksinën sa më shpejt të jetë e mundur (gratë shtatzëna nuk janë vetëm në rrezik veçanërisht të lartë të komplikimeve të gripit, ato gjithashtu mund të transmetojnë imunitet tek fetuset e tyre)”, tha ajo.

“Ka disa prova që sugjerojnë se imuniteti mund të zbehet gjatë sezonit të gripit për të rriturit e moshës 65 vjeç ose më shumë dhe fëmijët, kështu që mund të ketë një avantazh për të pritur deri në tetor, por është padyshim më mirë ta merrni atë më herët se sa fare”, shtoi ajo.

Sa kohë duhet që vaksina të ketë efekt?

Afërsisht dy javë, tha Lin. Gjatë kësaj kohe, trupi juaj zhvillon antitrupa për t’ju mbrojtur nga virusi.

Lin tha se ajo dhe profesionistë të tjerë të shëndetit kanë rekomanduar që pacientët të marrin vaksinën para fundit të tetorit, pasi sezoni i gripit zakonisht arrin kulmin gjatë motit të ftohtë dhe të thatë midis dhjetorit dhe shkurtit.

Por marrja e vaksinës në çdo kohë gjatë sezonit është “më mirë vonë se kurrë”, vuri në dukje Lin.

Nga sa lloje të gripit na mbron vaksina?

Vaksinat e gripit zakonisht na mbrojnë nga tre ose katër viruse, thotë Qendra për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC).

“Pothuajse të gjitha versionet e vaksinës së gripit janë katërvalente (mbulojnë 4 lloje) këtë vit. Shumica e njerëzve mund të vaksinohen tani në farmacinë e tyre lokale ose klinikën e kujdesit shëndetësor”, tha Lin, e cila më parë i tha Fox News se profesionistët shëndetësorë shikojnë modelet e motit dhe përdorin statistika dhe të dhëna të tjera për të bërë një analizë se cilat lloje do të jenë më ngjitëse gjatë çdo sezoni gripi.

Cili është një keqkuptim i zakonshëm në lidhje me vaksinën e gripit?

Ndërsa ka shumë keqkuptime në lidhje me vaksinën e gripit, “më e zakonshmja që dëgjojmë është se u jep njerëzve gripin”, tha Lin.

Ndërsa reagimet ndaj vaksinës së gripit mund të përfshijnë një ethe të shkallës së ulët ose dhimbje të muskujve, vaksina nuk mund të shkaktojë virusin e gripit.

Vaksinimi bëhet ose me një virus që është “vrarë” ose “inaktivuar” ose është bërë me “vetëm një gjen të vetëm nga një virus gripi (në krahasim me virusin e plotë) në mënyrë që të prodhojë një përgjigje imune pa shkaktuar infeksion”, thotë CDC.

Sa i rëndë do të jetë sezoni i gripit këtë vit?

Është e vështirë të parashikosh. Por sezoni i gripit në Australi, në veçanti, mund t’u japë ekspertëve një ide se sa i rëndë mund të jetë sezoni i gripit në SHBA – pasi SHBA-të tentojnë t’i bëjnë jehonë Australisë si në ashpërsi ashtu edhe në lloje.

Thënë më tej, “është shumë herët të dihet se si do të jetë sezoni i këtij viti dhe padyshim që përvoja e hemisferës jugore është ndikuar nga COVID”, tha Lin.

“Përfundimi: nëse jeni gjashtë muaj ose më i vjetër dhe nuk keni asnjë kundërindikacion, patjetër që merreni vaksinën e gripit!”.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


Rreth Nesh

Pusullashqiptare.al vjen si një iniciativë gazetarësh të rinj që parim themelor kanë informimin e publikut në mënyrë të paanshme. Ne do të jemi gjithmonë të pavarur, të vërtetë, në krah të interesit publik.


Kontakto