23 vite nga vdekja e Princeshë Dianës, këto janë gjërat që nuk i keni ditur për të!

10:34 02/09/20203min86
5996f2c7b0e0b5db008b5e4b-696x522

Princeshë Diana ishte Princesha e Uellsit, e martuar me Princin Charles. Lady Diana u konsiderua si një nga anëtaret më të adhuruara të familjes mbretërore Britanike dhe fatkeqësisht ajo vdiq në një aksident me makinë në 1997 kur ishte vetëm 36 vjeç.

Kush ishte Princesha Diana?

Princesha Diana u bë Lady Diana Spencer pasi babai i saj trashëgoi titullin Earl Spencer në 1975. Ajo u martua me trashëgimtarin e fronit britanik, Princin Charles, më 29 korrik 1981. Ata kishin dy djem dhe më vonë u divorcuan në 1996. Diana vdiq në gusht 31, 1997, nga dëmtimet e pësuara në një përplasje makine në Paris. Ajo mbahet mend si “Princesha e Popullit” për shkak të popullaritetit të saj të gjerë dhe përpjekjeve globale humanitare.

Jeta e hershme dhe familja:

Mbretëresha britanike Diana Spencer lindi më 1 korrik 1961, afër Sandringham, Angli. Diana ishte vajza e Edward John Spencer, Viscount Althorp dhe Frances Ruth Burke Roche, Viscountess Althorp (e njohur më vonë si e Nderuara Frances Shand Kydd). Prindërit e saj u divorcuan kur Diana ishte e re dhe babai i saj fitoi kujdestarinë e fëmijëve.

Diana kishte dy motra më të mëdha, Lady Jane Fellowes dhe Lady Sarah McCorquodale dhe një vëlla më të vogël, Charles Spencer, Earl Spencer i 9-të.

Pas arsimit të saj fillestar në shtëpi, Diana ndoqi shkollën Riddlesworth Hall dhe më pas Shkollën West Heath. Edhe pse ishte e njohur për ndrojtjen e saj gjatë rritjes, ajo tregoi interes për muzikë dhe vallëzim.

Marrëdhënia me Princ Charles:

Diana filloi të takohej me Princin Charles, trashëgimtari i fronit Britanik i cili ishte 13 vjet më i madh, në 1977. Çifti u takuan për herë të parë kur Diana ishte fëmijë dhe thuhet se luanin me vëllezërit e motrat më të vegjël të Charles, Prince Andrew dhe Prince Edward, ndërsa familja e saj merrte me qira Park House , një pronë në pronësi të Mbretëreshës Elizabeta II.

Charles ishte zakonisht ishte subjekt i vëmendjes së medias dhe njohja e tij me Diana nuk përbënte përjashtim. Shtypi dhe publiku ishin të hipnotizuar nga ky çift në dukje i çuditshëm , princi i rezervuar, dashamirës i kopshtarisë dhe Diana e turpshme me interes për modën dhe kulturën popullore.

Sot kanë kaluar 23 vjet që nga vdekja e princeshës ‘rebele’.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


Rreth Nesh

Pusullashqiptare.al vjen si një iniciativë gazetarësh të rinj që parim themelor kanë informimin e publikut në mënyrë të paanshme. Ne do të jemi gjithmonë të pavarur, të vërtetë, në krah të interesit publik.


Kontakto