19:02 18/06/2021

Mjeku i njohur nxjerr fotot nga ‘vijat e kuqe’: Lufta me koronavirusin, vazhdon

Mjeku i njohur Tritan Kalo ka publikuar foto nga ‘vijat e kuqe’ aty ku vazhdon lufta ndaj koronavirusit. Kalo thekson se këto kanë qenë 18 muaj të veçantë sepse asnjëherë nuk e ka zhvendosur zyrën e tij nga kjo zonë ku nisi beteja me virusin prej datës 8-9 mars të vitit të kaluar. “Kohë kovidiane….19.06.2021….Jetë […]
123
18:34 18/06/2021

Kush është vlonjati që u arrestua në Itali? E zbulon Artan Hoxha: Sot kapëm edhe një alamet ngarkese

Gazetari Artan Hoxha ka zbuluar se kush është vlonjati që u arrestua pak ditë më parë në Brindizi të Italisë teksa ishte duke transportuar kokainë nga porti i Vlorës drejt Italisë. Sipas gazetarit, ai është J.H. nga Vlora. Ky person është arrestuar dhe më parë nga Policia shqiptare për trafik të lëndëve narkotike. Gjithashtu, Artan […]
171
18:31 18/06/2021

Gjykata liron nga sekuestrimi shumë nga pronat e Habilajve si të realizuara me punë të ndershme

Gjykata e Posaçme e Shkallës së Parë për Korrupsionin dhe Krimin e Organizuar vendosi të premten të heqë urdhrin e sekuestrimit për pjesën më të madhe të pasurive të familjes Habilaj sa i përket numrit të tyre ndërsa urdhëroi konfiskimin dhe kalimin nën pronësi të shtetit të një të tretës së tyre pasi Moisi Habilaj […]
117
17:41 18/06/2021

Mjekëve specializantë iu ndërpriten kontratat e punës/Vasili: Vendim absurd i Rilindjes

Ministria e Shëndetësisë, u ka dërguar një shkresë operatorëve të shërbimit të kujdesit shëndetësor në drejtoritë rajonale për qarkun Tiranë, Elbasan, Shkodër dhe Vlorë lidhur me punësimin e mjekësve specializantë. Sipas kësaj shkrese, operatori Shërbimeve të Kujdesit Shëndetësor urdhëron drejtoritë rajonale për të ndërprerë kontratat me mjekët specializantë. Në shkresë theksohet gjithashtu se këto drejtori […]
50
17:40 18/06/2021

Antonio Guterres zgjidhet sërish Sekretar i Përgjithshëm i OKB-së

Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së, Antonio Guterres, u zgjodh të Premten për një mandat të dytë në detyrë nga Asambleja e Përgjithshme, raporton Anadolu Agency. Duke folur në sallën e Asamblesë së Përgjithshme, Guterres reflektoi në “momentin solemn”, duke u thënë vendeve anëtare se “është thellësisht mirënjohës për besimin që më keni dhënë”. “Ne jemi me […]
56
16:55 18/06/2021

I riu nga Tropoja e quajti ‘kineze’/Ambasadorja Kim mban premtimin, takohet me Fisartin: Më tregoi për vendlindjen dhe se si Enver Hoxha kontrollonte gjithçka

Ambasadorja e Shteteve të Bashkuara në Shqipëri, Yuri Kim ka takuar këtë të  premte njeriun i cili e cilësoi atë ‘kineze’ në një nga komentet në faqen e ambasadës amerikane. Ka qenë vetë Yuri Kim e cila ka bërë të ditur takimin me djalin nga  Tropoja, i quajtur Fisart. Kim thekson në postimin e saj […]
87
16:54 18/06/2021

Vrau bashkëshorten në prani të vajzës, akuzat që u ngritën kundër pilotit grek

Piloti 33-vjeçar i cili vrau bashkëshorten e tij, është akuzuar për dy krime, përfshirë vrasjen me paramendim të gruas së tij 20-vjeçare Britaniko-Greke, raporton ekathimerini. Babis Anagnostopulos, një pilot helikopteri dhe instruktor fluturimi, rrëfeu në polici të enjten se vrau gruan e tij, Caroline Crouch, në prani të vajzës së tyre 11-muajshe në orët e para […]
61
16:17 18/06/2021

Liberalizimi i vizave për Kosovën/ Lajçak: Nuk po ecën si duhet

I dërguari i Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak,  ka komentuar sërish dialogun Kosovë-Serbi, duke thënë se nuk ka arsye për pesimizëm. Suke folur pas Samitit të Vjenës, Lajçak u shpreh se nuk ka alternativë tjetër përveç normalizimit të raporteve ndërmjet dy vendeve. “…Nuk kemi arsye të jemi pesimist. Takimi i parë personal mes […]
53
15:51 18/06/2021

Covid-19/ Drejt zeros numri i të infektuarve në Shqipëri, asnjë humbje jete në 24 orët e fundit

Vendi ynë ka regjistruar në 24 orët e fundit vetëm 3 raste të reja pozitive me Covid-19 nga 3,027 testime të kryera gjithsej. Fatmirësisht, nuk është shënuar asnjë viktimë, ndërkohë që janë shëruar edhe 8 qytetarë. NJOFTIMI I MSH Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ju bën apel qytetarëve të vijojnë të zbatojnë me përpikmëri […]
55
15:33 18/06/2021

Kapen 300 kg kokainë në një kamion në Portin e Durrësit, në pranga shoferi maqedonas

Policia ka sekuestruar rreth 300 koligramë kokainë në Portin e Durrësit. Lënda narkotike u gjet e fshehur në një kamion, që drejtohej nga një shtetas maqedonas 40-vjeçar, me iniciale N. A., i cili është arrestuar nga policia. NJOFTIMI I POLICISE Vijojnë goditjet e njëpasnjëshme ndaj veprimtarisë kriminale të trafikimit të drogave të forta. Task Forca […]
69

Ekonomi


09:40 17/06/2021

Kërkohen 4.5 milionë euro shtesë për 2021-in në mirëmbajtjen e rrugëve

Mirëmbajtja e rrugëve në bazë performance sipas projektit, që ka disa vit që po zbatohet nën financimin e Bankës Botërore, kërkon shtesë të fondeve për vitin 2021. Në raportin periodik të ecurisë së projektit, që publikon Banka, nënvizohet se nga ana e Autoritetit Rrugor Shqiptar janë bërë disa amendime. “Punët civile (OPRC) po përparojnë mirë […]
36

14:24 15/06/2021

Mbas komenteve të fundit të Elon Musk, çmimi i Bitcoin arrin vlerën më të lartë në tri javë!

Çmimi i Bitcoin arriti nivelin më të lartë në tri javë të hënën, duke u ngjitur përsëri në vlerë prej mbi 40,000 dollarë. Dhe siç vlerësojnë mediat e huaja, deri te kjo rritje ka ardhur pasi Elon Musk tha se Tesla do të rifillonte lejimin e transaksioneve të bëra në monedhën dixhitale ‘minatorët’ e kriptovalutave […]
49

12:52 15/06/2021

Me Himnin Kombëtar dhe portretin e Asdrenit, prezantohet kartëmonedha 10 mijë lekëshe, Sejko: Ja veçoritë e saj

Banka e Shqipërisë prezantoi ditën e sotme dy prerje të reja të kartëmonedhave shqiptare, të cilat dalin zyrtarisht në treg duke nisur nga 30 qershori i 2021. Në një konferencë për media, Guvernatori Gent Sejko tha se BSH prezanton sot prerjet e reja të 1 mijë lekëshit dhe 10 mijë lekëshit, ku kjo e fundit […]
50

10:27 15/06/2021

Prezantohet kartëmonedha 10 mijë lekëshe, me Himnin Kombëtar dhe portretin e Asdrenit/ Gent Sejko tregon veçoritë e saj

Banka e Shqipërisë prezantoi ditën e sotme dy prerje të reja të kartëmonedhave shqiptare, të cilat dalin zyrtarisht në treg duke nisur nga 30 qershori i 2021. Në një konferencë për media, Guvernatori Gent Sejko tha se BSH prezanton sot prerjet e reja të 1 mijë lekëshit dhe 10 mijë lekëshit, ku kjo e fundit […]
35

09:41 04/06/2021

PPP-të, zgjedhjet, rindërtimi dhe bujqësia më të financuarat; 182 mln euro investime buxhetore në 4-mujor

Një listë e detajuar e Ministrisë së Financave, ku raportohet përdorimi i fondeve buxhetore për investime, tregon se procesi i zgjedhjeve, projektet e koncesioneve, rindërtimi i pasojave të tërmetit, programet e subvencioneve për bujqësinë nga programi IPARD i Bashkimit Europian ishin më të financuarat. Tabela e investimeve me të dhëna të zgjeruara tregon se, në […]
40

14:19 02/06/2021

Ku do të pushojnë shqiptarët këtë verë, nga Jugu deri në Dubai e Maldive

Në një vit normal, të planifikosh një javë pushimesh verore në minutë të fundit, do të linte pak mundësi zgjedhje dhe një sezon thuajse ‘sold out’. Por ndërsa bota zgjohet nga letargjia e Covid-19, ky sezon po formësohet për të qenë çdo gjë tjetër, veçse normal. Vera e vitit 2021 do të jetë ndryshe nga […]
36

Show Bizz


Politikë


17:41 18/06/2021

Mjekëve specializantë iu ndërpriten kontratat e punës/Vasili: Vendim absurd i Rilindjes

Ministria e Shëndetësisë, u ka dërguar një shkresë operatorëve të shërbimit të kujdesit shëndetësor në drejtoritë rajonale për qarkun Tiranë, Elbasan, Shkodër dhe Vlorë lidhur me punësimin e mjekësve specializantë. Sipas kësaj shkrese, operatori Shërbimeve të Kujdesit Shëndetësor urdhëron drejtoritë rajonale për të ndërprerë kontratat me mjekët specializantë. Në shkresë theksohet gjithashtu se këto drejtori […]
50

15:17 18/06/2021

Mosdekretimi i Cakajt në krye të Ministrisë së Jashtme/ GJK zbardh vendimin: Kishte mosmarrëveshje institucionale mes Ramës e Metës

Gjykata Kushtetuese ka zbardhur vendimin për mosdekretimin e Gent Cakajt si Ministër për Europën dhe Punët e Jashtme. Në vendim thuhet se kishte mosmarrëveshje institucionale mes presidentit Meta dhe kryeministrit Rama. Po ashtu, gjykata thekson se kompetenca ndahet ndërmjet tri organeve. VENDIMI Vendim nr. 26 datë 25.05.2021 (V-26/21) Gjykata Kushtetuese e Republikës së Shqipërisë, e […]
92

12:22 18/06/2021

Vendim i kyesisë së PD: Analizë e masakrës zgjedhore të 25 prillit në të gjitha nivelet, raporti i plotë paraqitet brenda 10 korrikut

Kryesia e PD ka venodosur për një analizë të zgjedhjeve të 25 prillit në çdo nivel brenda partisë, nga çdo seksion deri në nivel qarku PD tashmë e konsideron 25 prillit si ‘masakër zgjedhore’ dhe për të do të kryejë një analizë, ku fillimisht brenda 1 korrikut paraqiten rezultatet për çdo seksion e grupseksion. Për […]
22

10:43 18/06/2021

Kryebashkiaku i Vlorës refuzon sërish ballafaqimin me këshilltarët/ Këshilli Bashkiak rrëzon kërkesën e tij për shkarkimin e Agron Gjipalit

Kryebashkiaku i Vlorës, Dritan Leli, ka refuzuar sërish sot mbledhjen e thirrur nga Këshilli Bashkiak, duke kërkuar që mbledhja të zhvillohet online. Këshilli Bashkiak kërkoi mbledhje urgjente pas kërkesës së kryebashkiakut për të shkarkuar nga detyra sekretarin e përgjithshëm të këshillit, Agron Gjipali, me argumentin se ka mbushur moshën e pensionit. Shkresa e kryebashkiakut Leli […]
47

09:29 18/06/2021

Gazetari zbulon për herë të parë kush është njeriu i zgjedhur i amerikanëve dhe si qëndron PD në këtë situatë

Gazetari dhe moderatori i njohur, Arian Çani ishte ftuar mbrëmjen e djeshme në MCN TV për të komentuar zhvillimet më të fundit politike. Çani është shprehur se PD ende ka fytyrën e Berishës, ndërsa ka zbuluar se Edi Rama është njeriu i zgjedhur i amerikanëve. “Ajo parti ka fytyrën e Berishës edhe sot që flasim. […]
62

18:38 17/06/2021

Humbi në zgjedhje, por Rudina Hajdari nuk heq dorë, paralajmëron rikthim në politikë: Lufta ime nuk ka mbaruar

Megjithëse nuk arriti të fitojë mandatin e deputetes në zgjedhjet e fundit parlamentare  Rudina Hajdari nuk ka hequr dorë nga politika. Ajo shprehet se lufta e saj për të forcuar demokracinë në Shqipëri, nuk ka mbaruar ende. Sipas Hajdarit, mjedisi politik në Shqipëri,  ishte mjaft i vështirë, veçanërisht në zgjedhjet e fundit. Megjithatë, ajo shtoi […]
81

Bota & Rajoni


Izraeli do t’i japë Palestinës një milionë doza të vaksinës Pfizer

Izraeli do të sigurojë një milionë vaksina kundër Covid-19 për Autoritetin Palestinez, thotë zyra e kryeministrit të ri të Izraelit. Në një deklaratë, zyra e Naftali Bennett thotë se do të transferojë dozat e vaksinës Pfizer që do të skadojnë së shpejti dhe në këmbim Izraeli do të marrë një dërgesë nga Pfizer të destinuar […]

Rreth Nesh

Pusullashqiptare.al vjen si një iniciativë gazetarësh të rinj që parim themelor kanë informimin e publikut në mënyrë të paanshme. Ne do të jemi gjithmonë të pavarur, të vërtetë, në krah të interesit publik.


Kontakto